RAPORT

Pogarda

Pierwsze damy Polski i Niemiec odbyły zdalną rozmowę

Agata Kornhauser-Duda i Elke Buedenbender (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)
Agata Kornhauser-Duda i Elke Buedenbender (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Najnowsze

Popularne

Przed zaplanowaną na czwartek wizytą prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce zdalne spotkanie odbyły pierwsze damy – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Agata Kornhauser-Duda i Elke Buedenbender rozmawiały m.in. o wpływie pandemii, w tym zdalnej nauki, na edukację i młodzież.

Pierwsza Dama w ciągu pięciu lat wzięła udział w ponad 1400 wydarzeniach

W ciągu pięciu lat Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w 1449 wydarzeniach oraz spotkała się z ponad 50 tys. osób – poinformowała...

zobacz więcej

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że tym razem w wizycie nie będzie uczestniczyła małżonka prezydenta Steinmeiera, dlatego pierwsze damy spotkały się zdalnie dzień wcześniej. Jak zaznaczono, obie angażują się w projekty edukacyjne, wsparcie dzieci i młodzieży oraz promowanie wśród młodych ludzi współpracy polsko-niemieckiej.

Małżonki prezydentów Polski i Niemiec zaangażowane są w działania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W 2018 roku objęły patronatem zakończony w tym roku projekt „Razem osiągniemy więcej. Teraz zawodowo!”, którego celem było umożliwienie młodym ludziom z Polski i Niemiec, znajdującym się w trudnej sytuacji społecznej, zdobycia pierwszych międzynarodowych doświadczeń, głównie zawodowych.

Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, omawiając sprawozdanie z realizacji tego projektu, rozmówczynie „wyraziły uznanie dla organizacji PNWM, dzięki której w trudnym czasie pandemii odbywały się spotkania młodzieży online”. Pierwsze damy dyskutowały także o wpływie skutków pandemii na zdrowie i samopoczucie dzieci i młodzieży.

Kancelaria Prezydenta ujawniła informacje ws. pierwszej damy

Agata Kornhauser-Duda przez ostatnie 5 lat odbyła tysiące spotkań i zainicjowała setki akcji charytatywnych. „W kraju uczestniczyła w aż 514...

zobacz więcej

„Zdalne nauczanie i powszechna izolacja pozostawiły po sobie efekty w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi. Agata Kornhauser-Duda, powołując się na zestawienie wyników badań Health Behaviour in School-aged Children – HBSC z 2018 roku z nowymi danymi zebranymi przez Instytut Matki i Dziecka podczas pandemii na początku 2021 r., zwróciła uwagę na bardzo niepokojące zmiany w wielu obszarach związanych ze zdrowiem i zachowaniami zdrowotnymi młodzieży” – poinformowała KPRP.

Kornhauser-Duda mówiła o ryzyku depresji, lęku dzieci i młodzieży związanym z powrotem do szkół, zaburzonych relacjach rówieśniczych i rodzinnych. „Pierwsza dama opowiedziała o swojej inicjatywie, do realizacji której zaprosiła specjalistów z różnych dziedzin: m.in. psychologów, psychoterapeutów, pedagogów, socjologów i lekarzy. Akcja ma uświadomić dorosłym, że wyjście z izolacji jest dla dzieci wyzwaniem i nierzadko wielką lekcją radzenia sobie z lękiem” – zrelacjonowała kancelaria.

Zobacz także: Pierwsza dama wolontariuszką


Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce odbędzie się w związku z 30. rocznicą podpisania Traktatu pomiędzy RP i RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W tym kontekście pierwsze damy poruszyły kwestię pielęgnacji dobrych kontaktów między obu narodami.

Pierwsze damy USA i Polski spotkały się w Belwederze

Pierwsza dama USA Melania Trump spotkała się z Agatą Kornhauser-Dudą. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.30 w Sali Pompejańskiej w Belwederze....

zobacz więcej

„Podkreśliły, że w tym zadaniu największą rolę odgrywają młodzi ludzie, od których w przyszłości będzie zależała polsko-niemiecka współpraca i wzajemne relacje. Panie prezydentowe mówiły o osiągnięciach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, zgodziły się też co do ogromnej potrzeby pielęgnowania dziedzictwa i pamięci o wspólnych doświadczeniach” – przekazano w komunikacie.

Tematem rozmowy było też wsparcie udzielane w czasie pandemii seniorom, jak np. akcja Obiady dla Bohaterów, w którą zaangażowała się Kornhauser-Duda, o dostępie do edukacji zdalnej na obszarach wiejskich w obu krajach i o kalendarzu powrotu uczniów do szkół.

Elke Buedenbender mówiła o swoim wsparciu udzielanym dzieciom z ubogich środowisk i staraniach na rzecz poprawy szans edukacyjnych małych Niemców, zwracając uwagę, że te sukcesy zależą w dużym stopniu od pochodzenia. Jak relacjonuje KPRP, małżonka Steinmeiera mówiła też o praktykach zawodowych dla młodzieży, których prowadzenie w czasie pandemii zostało uniemożliwione w większości specjalizacji. Buedenbender angażuje się także w działania Fundacji Wspierającej Zdrowie Matek (a od pewnego czasu także ojców), obchodzącej właśnie 70-lecie.

Realizacja podpisanego przed 30 laty polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy będzie jednym z tematów rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera, przybywającego w czwartek z oficjalną wizytą do Warszawy. Po rozmowach w cztery oczy i obu delegacji prezydenci spotkaja się z młodymi ludźmi uczestniczącymi w pracach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej