RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik rządu: Wkrótce będziemy celem ataku dezinformacyjnego

Rzecznik rządu o dezinformacji (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Rzecznik rządu o dezinformacji (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W najbliższych tygodniach będziemy jako cała Polska, jako klasa polityczna, bez względu na barwy polityczne, przedmiotem ataku dezinformacyjnego; służby podejmują działania i zidentyfikowały niektórych autorów działań dezinformacyjnych – zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W trakcie obrad z sali wyszli posłowie KO Dariusz Joński i Michał Szczerba.

Ekspert o kulisach cyberataku: Eksponując materiały, media wzmacniają napastników

– Odpowiedzialność mediów w takiej sytuacji jest potężna – mówi portalowi tvp.info Kamil Basaj, prezes Fundacji INFO OPS Polska. Podkreśla, że...

zobacz więcej

Po zakończeniu niejawnych obrad Sejmu, w czasie których przedstawiona została informacja rządu w sprawie cyberataków, które dotknęły Polskę, Müller podkreślał, że działania dezinformacyjne są prowadzone w sposób zorganizowany.

Posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego


Müller poinformował w rozmowie z dziennikarzami, że w środę rano odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w wąskim gronie, dotyczące „tych wszystkich działań, które były podejmowane w ostatnich tygodniach, w ostatnich miesiącach, które miały charakter zorganizowany”.

– Właściwe służby podejmują działania, żeby zidentyfikować i zidentyfikowały niektórych autorów tych działań – poinformował. Zaznaczył, że na obecnym etapie informacje w tej kwestii są objęte klauzulą niejawności.

Rzecznik rządu powiedział, że „w najbliższym czasie spotkamy się z szeroko zakrojonymi działaniami dezinformacyjnymi, które mieszają informacje prawdziwe z informacjami, które są całkowicie nieprawdziwe”. – Już teraz do niektórych redakcji trafiają spreparowane informacje na temat poszczególnych polityków, które są w całości zmanipulowane, wytworzone na nowo i nieprawdziwe – stwierdził.

– Chciałbym serdecznie uczulić wszystkich dziennikarzy i całą opinię publiczną, że będziemy przez najbliższe tygodnie, a może przez dłuższy okres przedmiotem jako cała Polska, jako klasa polityczna od prawa do lewa, bez względu na barwy polityczne, przedmiotem bezprecedensowego ataku informacyjnego i dezinformacyjnego, w związku z tym również chciałem na to również uczulić opinię publiczną – dodał Müller.

Opozycjo, nie idź tą drogą! Nie bądź narzędziem kremlowskiej dezinformacji

Rosyjscy hakerzy niejednokrotnie pokazali, że gdy chcą się włamać na jakieś konto, to sposób znajdą. Bronią się przed nimi rządy wielu krajów...

zobacz więcej

Pomysł użycia wojska podczas Strajku Kobiet


W trakcie briefingu rzecznik rządu był pytany o jeden z takich maili, w którym miał pojawić się pomysł użycia wojska podczas ubiegłorocznych protestów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

– Nie było takiej propozycji i taka informacja jest nieprawdziwa – zapewnił Müller.

– Zresztą to było faktem, nikt takich działań nie podjął. W związku z tym to jest właśnie przykład tego, że będą mieszane pewne informacje, które mają charakter nieprawdziwy, z informacjami, które są prawdziwe. Będą wrzucane w poszczególne konteksty, daty, zmieniane. To jest niestety cel tego podmiotu, tych mocodawców, którzy rozpoczęli te działania dezinformacyjne – dodał.

Dworczyk pozostaje na stanowisku


Müller pytany był też, czy szef KPRM Michał Dworczyk zostaje na stanowisku. – Tak, zostaje na stanowisku – oznajmił.

– Nie doszło do naruszenia przepisów prawa w zakresie informacji niejawnych i to od samego początku minister Dworczyk podkreśla w oświadczeniach – powiedział.

Pytany o używanie przez osoby na najwyższych stanowiskach w rządzie prywatnych skrzynek, Müller zaznaczył, że żadna z informacji przesyłanych przy użyciu prywatnych adresów mailowych nie miała charakteru informacji niejawnych, wiążących się z pełnieniem oficjalnej funkcji.

Czytaj także: Premier zwrócił się do marszałek Witek o zwołanie posiedzenia ws. cyberataków

Byli premierzy grzmią na Twitterze. Przypomniano „tajne” hasło do laptopa Tuska

„Internet pamięta” – napisał na Twitterze Donald Tusk. Były premier w swoim wpisie nawiązuje do ataku hakerskiego na skrzynkę ministra Michała...

zobacz więcej

Dodał, że jeśli korespondencja dotyczy działalności partyjnej, a nie urzędowej, „nie może być realizowana w ramach domeny gov.pl”.

Cyberataki w Polsce


Sprawa cyberataków na Polskę zaistniała publicznie w ubiegłym tygodniu. Wówczas szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe. Podkreślił jednocześnie, że „w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny”.

We wtorek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel przekazał na Twitterze, że ktoś podjął próbę wyłudzenia danych dostępowych do poselskich maili. „Każdy może być narażony, a w kwestiach bezpieczeństwa w sieci odbywa się ciągły wyścig zbrojeń” – dodał.

Rzecznik rządu Piotr Müller wyjaśnił we wtorek, że premier zwrócił się o zwołanie niejawnego posiedzenia izby, aby posłowie mogli zapoznać się z materiałami, które mają „charakter klauzulowany”. Pytany czy ktoś inny z rządu, oprócz szefa KPRM, padł ofiarą ataków cybernetycznych, odparł, że na ten moment może powiedzieć tylko, że „jeżeli chodzi o ataki cybernetyczne, to ich skala jest szeroka i nie dotyczy tylko ministra Dworczyka, nie dotyczy tylko członków rządu, nie dotyczy tylko partii PiS, dotyczy szerokiej grupy osób”.

Czytaj także: Fogiel: Była próba wyłudzenia danych dostępowych do poselskich maili

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej