RAPORT

Prorosyjska era Tuska

1 października ruszy pilotaż e-faktury. Resort finansów zachęca firmy do testowania  

Wdrożenie e-faktury to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa (fot. Shutterstock)
Wdrożenie e-faktury to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa (fot. Shutterstock)

1 października 2021 r. ruszy pilotażowy program korzystania przez przedsiębiorców z e-faktury – podało w środę Ministerstwo Finansów. Testowanie e-faktury potrwa 3 miesiące i będzie dostępne dla wszystkich chętnych przedsiębiorców.

MF: W 2021 roku ruszy platforma do e-faktur

W 2021 r. ruszy platforma Ministerstwa Finansów do e-faktur, najpierw będzie udostępniona dla chętnych przedsiębiorców – zapowiedział pełnomocnik...

zobacz więcej

Resort finansów podał, że w pierwszej fazie wdrażania e-faktury  polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie.  „Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne” – poinformowano. 

Wspólne testowanie programu  


„W ramach konsultacji publicznych pozyskaliśmy aż 200 opinii rynku. W toku konsultacji przedsiębiorcy zwracali uwagę na konieczność stworzenia odpowiedniej ścieżki do testowania e-faktury. Biznes chce być w pełni gotowy na e-fakturę i potrzebuje czasu na wdrożenie i przetestowanie rozwiązania” – podano.

„Stąd publikacja aktu prawnego w Dzienniku Ustaw planowana jest na 1 października 2021 r.” – dodano.

Jak poinformowano, Ministerstwo Finansów chce wspólnie z biznesem przez 3 miesiące testować to rozwiązanie, tak aby od stycznia 2022 r. jak najwięcej firm mogło w pełni korzystać z e-faktury, po zakończeniu pilotażu. Pilotaż będzie dostępny dla wszystkich chętnych.

Rosną wpływy z VAT. Szef resortu finansów przedstawił dane

Ministerstwo Finansów szacuje, że wpływy z VAT do budżetu państwa były w styczniu tego roku o prawie 6 proc. wyższe niż w styczniu rok wcześniej –...

zobacz więcej

„Dołączymy do czołówki cyfrowych liderów”   


Jak podano, e-faktura będzie ustandaryzowaną formą dokumentu, przejrzystą i czytelną dla użytkowników. Jej wdrożenie ma sprawić, że Polska dołączy do czołówki cyfrowych liderów wdrażających tę nowoczesną e-usługę. Podobne rozwiązania oferują trzy państwa Unii Europejskiej: Hiszpania, Portugalia i Włochy.

Szybkość zwrotu, bezpieczeństwo i wygoda  


Według ministerstwa korzyści wynikające z tego rozwiązania to m.in.: szybkość zwrotu, bezpieczeństwo i wygoda, ponieważ e-faktury będą wydawane według jednego wzorca tak, że będą bardzo łatwe w użyciu.

Resort przekonuje, że wdrożenie e-faktury przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki – ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami oraz przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT. 

Zobacz także: Ministerstwo planuje wprowadzić e-faktury. Jakie zmiany dla podatników? 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej