RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Spacer w kosmosie. Astronauci pracowali na zewnątrz ISS [WIDEO]

Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Thomas Pesquet i jego kolega z załogi NASA Shane Kimbrough wyszli w środę na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Celem spaceru kosmicznego było zainstalowanie pierwszego z sześciu paneli słonecznych, które mają zwiększyć moc elektrowni i zmodernizować zasilanie. Obecne wciąż funkcjonują, ale wkrótce skończy się ich 15-letni okres eksploatacji.

Pierwszy taki spacer w kosmosie. Trump rozmawiał z astronautkami

Po raz pierwszy w historii NASA kobiety przeprowadzają samodzielny spacer kosmiczny. Odbywa się on w ramach montażu na stacji kosmicznej....

zobacz więcej

Astronauci ESA i NASA, unoszący się w śluzie Quest, przełączyli najpierw swoje skafandry na zasilanie bateryjne, aby następnie rozpocząć siódmy w tym roku spacer kosmiczny. To także 239. wyjście poza ISS poświęcone montażowi i konserwacji stacji od momentu rozpoczęcia jej budowy w 1998 roku.

Natomiast astronauci NASA Megan MacArthur i Mark Vandy pozostali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby obsługiwać długie ramię robota, które przetransportowało ich kolegów na stanowisko pracy. Pesquet i Kimbrough pomyślnie zainstalowali pierwszy panel słoneczny iROSA.

Nowe panele słoneczne mają zwiększyć całkowitą moc elektrowni ze 160 kilowatów do maksymalnie 215 kilowatów.

Kolejny spacer kosmiczny zaplanowano na 20 czerwca. Potrwa ok. 6,5 godz.

Zobacz także: Spacer kosmiczny astronautów NASA


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej