RAPORT

Atak na Jana Pawła II

„Niemal wszystkie dziedziny życia”. Brandenburgia zacieśnia relacje z Polską

Regionalny rząd w Poczdamie przyjął strategię dotyczącą współpracy z Polską (fot. Shutterstock)
Regionalny rząd w Poczdamie przyjął strategię dotyczącą współpracy z Polską (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Do 2030 roku rząd kraju związkowego Brandenburgii zamierza zrealizować konkretne cele we współpracy z Polską, dotyczące niemal wszystkich dziedzin życia – informuje Deutsche Welle.

W Niemczech rośnie liczba zakażeń hantawirusem. Roznoszą go gryzonie

Według Związkowego Urzędu Zdrowia w Badenii-Wirtembergii wszędzie tam, gdzie żyją norniki, czyli małe gryzonie podobne do myszy, „ponadprzeciętna...

zobacz więcej

Brandenburgia to pierwszy wschodnioniemiecki land, który ma całościową strategię dotyczącą sąsiedzkiej współpracy z Polską. Dokument został przyjęty przez regionalny rząd w Poczdamie we wtorek. Zawiera on konkretne cele dotyczące niemal wszystkich dziedzin życia i współpracy, które mają być realizowane do 2030 roku.

„Rząd krajowy Brandenburgii będzie dążyć w nadchodzącym dziesięcioleciu do systematycznego włączenia możliwie wielu dziedzin życia i polityki w sąsiedztwo polsko-niemieckie” – ogłoszono w komunikacie.

Polsko-niemiecki obszar powiązań


Dokument określa region transgraniczny mianem „polsko-niemieckiego obszaru powiązań”, którego ogromną wartość unaoczniła wszystkim pandemia koronawirusa i związane z nią restrykcje.

– Mamy trzy główne cele: zapewnić transgraniczną spójność, osiągnąć zrównoważony wzrost we wspólnym regionie oraz zapewnić i zwiększyć jakość życia bez barier także dla przyszłych pokoleń. W tym celu chcemy dalej rozwijać współpracę z naszymi polskimi partnerami na wszystkich płaszczyznach – państwowej, regionalnej, komunalnej i społeczeństwa obywatelskiego – oświadczyła landowa minister ds. europejskich Katrin Lange, która przedstawiła strategię.

Wśród konkretnych zamierzeń jest między innymi utworzenie portalu, który ma ułatwić i umocnić istniejące bezpośrednie więzi pomiędzy instytucjami i organizacjami. Ministerstwo ds. europejskich w Poczdamie zamierza koordynować program mentoringu, aby wspierać wymianę doświadczeń i partnerstwa na szczeblu komunalnym. Rząd Brandenburgii chce również między innymi umożliwić i wspierać u siebie naukę języka polskiego jako języka obcego „od przedszkola do matury”, a także jako języka ojczystego. Wśród celów wymieniono kształcenie nauczycieli na potrzeby dwujęzycznej, niemiecko-polskiej edukacji szkolnej.

DW podaje, że land będzie analizować nowe przepisy, strategie gospodarcze czy plany zagospodarowania przestrzennego z polsko-niemieckiej perspektywy i pod kątem wpływu na polskich sąsiadów. Chce też wspierać przedsiębiorców zarówno polskich, inwestujących w Brandenburgii, jak i niemieckich zainteresowanych rynkiem polskim, jak również rozwijać ofertę dla pracowników polskich w Brandenburgii, w tym pracowników sezonowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej