SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Dziecko zostawione w „oknie życia”. Zgłosił się ojciec [WIDEO]

Nieoczekiwany zwrot akcji w sprawie dziecka pozostawionego w poniedziałek w „oknie życia” w Koszalinie. Zgłosił się ojciec z informacją, że chce odzyskać córkę i nie wiedział o zamiarach matki. Teraz o przyszłości dziecka zdecyduje Sąd Rodzinny – wskazuje TVP3 Szczecin.

2-latka wypadła z mieszkania na trzecim piętrze. Była pod opieką matki

Dwuletnia dziewczynka wypadła z okna na trzecim piętrze jednego z bloków w Poniatowej (Lubelskie). Dziecko zostało przetransportowane śmigłowcem do...

zobacz więcej

Chwila wynoszenia na rękach dziecka przez ratownika medycznego była wyjątkowa. To kolejne uratowane życie. – Wyglądała na zadbaną, zdrową, tak na pierwszy rzut oka, myślę, że ma około dwa miesiące – mówiła w poniedziałek s. Barbara Wilkowska z Domu Samotnej Matki w Koszalinie.

Dziewczynka została przewieziona na badania do Szpitala Wojewódzkiego, potem trafiła do tymczasowej rodziny zastępczej. Wtedy po dziecko zgłosił się jego ojciec.

Sąd prowadzi ustalenia


– Teraz wiadomo, że ojciec chce dziecko odzyskać. Wydział Rodzinny Sądu Rejonowego prowadzi w tej sprawie ustalenia, czy rzeczywiście tak jest, czy to dziecko może bezpiecznie wrócić do domu rodzinnego – informuje Sławomir Przykucki, rzecznik Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Sąd zlecił wywiad kuratorski, potem decyzję w trybie pilnym podejmie Sąd Rodzinny. – Wychodzi na to, że to była nieprzemyślana samodzielna decyzja matki, która to dziecko tam zostawiła na szczęście właśnie tam, w miejscu zupełnie bezpiecznym – dodaje Sławomir Przykucki.

„Okna życia” to miejsce, gdzie rodzice mogą bezpiecznie i bez konsekwencji prawnych zostawić swoje dziecko, anonimowo; nie będzie szukać ich policja. Po sześciu tygodniach, jeśli rodzice nie zmienią zdania, maleństwo trafia do adopcji. Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej deklaruje pomoc i wsparcie dla tej rodziny oraz każdej innej, która boryka się z problemami. – Jesteśmy tutaj bardzo otwarci, bardzo skupieni na pomoc i towarzyszenie tym rodzicom, by im po prostu w tym dramacie, w tych dylematach pomóc i przede wszystkim wesprzeć, bo nie chcemy ich pozostawiać samych sobie – powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

W całym kraju jest ponad sto „okien życia”. I choć matka bez konsekwencji prawnych może zostawić dziecko w szpitalu po porodzie, to także zostawiając je w oknie życia daje mu szansę na normalne dzieciństwo w innej rodzinie.

źródło:
Zobacz więcej