RAPORT

Pogarda

Praworządność. Deputowani PiS domagają się wszczęcia procedury przeciw Niemcom

Eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski złożył w środę interpelację do KE (fot. 	PAP/EPA)
Eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski złożył w środę interpelację do KE (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski złożył w środę interpelację do Komisji Europejskiej, w której domaga się wszczęcia procedury dot. łamania zasad praworządności przez Niemcy. Pod interpelacją podpisali się również europosłowie Jadwiga Wiśniewska oraz Kosma Złotowski.

Kandydat na kanclerza RFN chwali Nord Stream 2. Podał, kiedy może zostać uruchomiony

W wywiadzie dla Deutsche Welle chadecki kandydat na kanclerza Niemiec Armin Laschet opowiedział się za dialogiem z Rosją i chwalił decyzję USA,...

zobacz więcej

„Reżim Putina jest w stanie prowadzić tego typu działalność dzięki eksploatowaniu układów biznesowych z UE. Kraje członkowskie UE, które wspierają putinowską Rosję za pośrednictwem lukratywnych układów biznesowych typu Nord Stream 2, powinny być uznawane za współodpowiedzialne za rosyjską imperialną politykę. Polityka ta podważa porządek międzynarodowy, zagraża wprost bezpieczeństwu obywateli UE i jest sprzeczna z prawami człowieka i zasadami praworządności” – czytamy w tekście interpelacji.

Uzasadniając wniosek, posłowie przypomnieli słowa szefowej KE Ursuli von der Leyen, że „otrucie (Aleksieja) Nawalnego z użyciem chemicznego środka bojowego to nieodosobniony przypadek”. Wskazali także na domniemany udział Rosji w uprowadzeniu samolotu Ryanair i porwaniu Ramana Pratasiewicza oraz w porwaniu Andrieja Piwowarowa z pokładu samolotu LOT, jako ostatnie przypadki terroryzmu państwowego.

„Urojone problemy praworządności w Polsce”


Eurodeputowani PiS dopytują Komisję, czy dostrzega ona związek pomiędzy agresywnym zachowaniem Rosji, jej rosnącym potencjałem militarnym a sprzedażą rosyjskiego gazu do Europy.

Ponadto politycy PiS chcą wiedzieć, czy Komisja uruchomi procedurę Artykułu 7 Traktatu o UE przeciwko Niemcom, mając na uwadze antyeuropejski charakter NS2. – Zamiast zajmować się urojonymi problemami praworządności w Polsce, Komisja Europejska powinna się przyjrzeć destruktywnemu wpływowi niemieckiej polityki na kwestie tak pryncypialne jak prawa człowieka – komentuje inicjator interpelacji, Witold Waszczykowski.

– Czas powiedzieć wprost: Niemcy są dzisiaj częścią problemu, skoro idą w zaparte forsując NS2 i grając na finansowanie reżimu Putina. Najwyższy czas pociągnąć Berlin do odpowiedzialności – podsumowuje były minister spraw zagranicznych RP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej