SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Czy szczepionka przeciw COVID-19 chroni przed wariantem Delta? Najnowsze badania

Wariant Delta, a szczepienia przeciw COVID-19 (fot. Shutterstock)
Wariant Delta, a szczepienia przeciw COVID-19 (fot. Shutterstock)

Dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 niemal całkowicie chronią przed hospitalizacją w razie zakażenia wariantem Delta koronawirusa – wynika z najnowszych badań opublikowanych przez Public Health England.

COVID-19 jak Alzheimer. Odkryto mechanizm

Naukowcy zidentyfikowali mechanizmy, przez które COVID-19 może prowadzić do otępienia podobnego do choroby Alzheimera. Okazuje się, że wirus...

zobacz więcej

Obserwacje brytyjskie potwierdzają skuteczność i przydatność szczepień przeciwko COVID-19 również przeciwko różnym wariantom koronawirusa. Z danych Public Health England wynika, że dwie dawki niemal całkowicie chronią przed hospitalizacją w razie zakażenie wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2 (odmiana wykryta w Indiach). W przypadku szczepionki Pfizera ta ochrona sięga 96 proc., a AstraZeneki - 92 proc. Ochrona jest zatem podobna jak w przypadku wariantu Alpha (nazywanego wcześniej wariantem brytyjskim).

W Wielkiej Brytanii prowadzone są dalsze obserwacje, tym razem mają one wykazać, jak dużą ochronę zapewniają szczepionki, jeśli chodzi o ryzyko zgonu z powodu COVID-19 (gdyby, mimo szczepienia, doszło do rozwinięcia się choroby).

„Szczepienia to najważniejsze narzędzie, jakim dysponujemy, przeciwko COVID-19. Dzięki nim uratowano już życie tysiącom ludzi” – podkreśla na stronie PHE dr Mary Ramsay z Public Health England. Dodaje, że bardzo ważne jest, żeby zaszczepić się dwoma dawkami, tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Chodzi o to, by uzyskać jak największą ochronę przed już istniejącymi wariantami koronawirusa, jak i tymi, które mogą się jeszcze pojawić.

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 dr Paweł Grzesiowski ostrzega na Twitterze, że obecny już w Polsce wariant Delta jest dwa bardziej zakaźny niż typ jesienny. „Wywołuje cztery raz częściej ciężkie zakażenia leczone w szpitalu, unika częściowo naszej odporności. Nie chcesz trafić do szpitala w czwartej fali - teraz zaszczep się” – przekonuje.Czytaj także: Jego niedobór może zagrażać życiu. Szczególnie ważny jest u chorych na COVID–19

źródło:

Zobacz więcej