RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Odpychać, ograniczać i...”. Borrell o napiętych stosunków UE-Rosja

Josep Borrell przedstawił raport na ten temat (fot. PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL)
Josep Borrell przedstawił raport na ten temat (fot. PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL)

Nie ma wielkiej nadziei na lepsze stosunki między Unią Europejską a Rosją w najbliższym czasie – ocenił wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell. – W obecnych okolicznościach odnowione partnerstwo między UE a Rosją, pozwalające na bliższą współpracę, wydaje się odległą perspektywą – dodał Borrell przedstawiając raport przygotowany przez Komisję Europejską na temat napiętych stosunków Wspólnoty z Rosją.

Szef dyplomacji UE: Rosja ma na granicy 150 tys. żołnierzy. KE: To nieprawda

Komisja Europejska skorygowała słowa szefa unijnej dyplomacji i wiceszefa KE Josepa Borrella, który powiedział, że przy granicy z Ukrainą...

zobacz więcej

Aby stawić czoła „strategicznemu wyzwaniu” rzuconemu Unii przez rosyjskie władze Komisja Europejska i unijna dyplomacja proponują podejście polegające jednocześnie na powstrzymywaniu Kremla, jak i angażowaniu rosyjskich przywódców w konstruktywne działania tam, gdzie jest to możliwe.

– Naszą ambicją powinno być badanie sposobów, które pomogłyby w stopniowej zmianie obecnej dynamiki relacji na bardziej przewidywalne i stabilne. UE będzie jednocześnie odpychać, ograniczać i współpracować z Rosją w oparciu o silne wspólne zrozumienie celów Rosji i podejście oparte na zasadach pragmatyzmu – tłumaczył szef unijnej dyplomacji.

Ursula von der Leyen: relacje UE-Rosja „złożone”


Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, komentując publikację raportu, stwierdziła, że „historia, geografia i ludzie łączą UE i Rosję”, zaś relacje z Rosją określiła jako „złożone”. – Musimy określić wyzwania i wykorzystać szanse. Świadome wybory i agresywne działania rosyjskich władz w ostatnich latach stworzyły negatywną spiralę. Zarządzanie stosunkami UE-Rosja nadal stanowi kluczowe strategiczne wyzwanie dla UE. W odpowiedzi UE musi nadal działać w jedności i konsekwentnie, broniąc naszych podstawowych wartości i interesów – skonstatowała szefowa KE.

Przeczytaj także: Dezinformacja na temat COVID-19 specjalnością Rosjan

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej