RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szczyt Biden-Putin. Biden zastosował wybieg, Putin wszystkich zaskoczył [WIDEO]

Joe Biden i Władimir Putin w Genewie rozpoczęli szczyt USA-Rosja (fot. PAP/EPA/M.METZEL/SPUTNIK/KREMLIN)
Joe Biden i Władimir Putin w Genewie rozpoczęli szczyt USA-Rosja (fot. PAP/EPA/M.METZEL/SPUTNIK/KREMLIN)

W Genewie rozpoczął się w środę szczyt z udziałem prezydentów USA i Rosji, Joego Bidena i Władimira Putina. Po przybyciu na miejsce przywódcy uścisnęli sobie dłonie i udali się na rozmowy do biblioteki, gdzie usiedli razem z szefami dyplomacji obu krajów, Antonym Blinkenem i Siergiejem Ławrowem. Spotkanie zaczęło się dość niespotykanie, bo… punktualnie. Przywódca Rosji miał bowiem zwyczaj pojawiać się z opóźnieniem.

Putin nie zasłużył na spotkanie z liderem wolnego świata. Biden traci asy z rękawa

Przez długi czas Zachód stał na stanowisku, że jakiekolwiek ustępstwa na rzecz Rosji są możliwe tylko pod warunkiem, że Władimir Putin skończy z...

zobacz więcej

Putin przybył do willi La Grange prosto z lotniska limuzyną Aurus, która w drodze na miejsce przejechała przez most udekorowany amerykańskimi i rosyjskimi flagami.

Putin powiedział „nie”


Według lokalnych mediów rosyjski prezydent odmówił protokolarnego spotkania z przedstawicielami władz Szwajcarii zaraz po przylocie, argumentując, że nie przybył z wizytą do tego kraju, ale wyłącznie na szczyt.

On również jako pierwszy, punktualnie, przyjechał na miejsce spotkania około godziny 13. Joe Biden, który jest w Genewie od wtorku, do willi przyjechał kilkanaście minut później. Tę kolejność przyjazdu tłumaczono chęcią uniknięcia niewygodnej sytuacji, w której prezydent Biden musiałby czekać na rosyjskiego polityka, tak jak w poprzednich latach musiał to robić na przykład papież.

Co ciekawe, na spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem w Helsinkach w 2018 roku Putin przybył z 40-minutowym opóźnieniem. Wówczas jednak Trump przyjechał jeszcze później – bo dopiero po następnych 20 minutach.

Willa La Grange – miejsce spotkania przywódców USA i Rosji


W XVIII-wiecznej rezydencji obu przywódców powitał prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Guy Parmelin. – Witam w mieście pokoju – powiedział w krótkim przemówieniu, życząc owocnego dialogu „w interesie obu krajów i świata”.

W komentarzach podkreśla się, że lista tematów rozmów Bidena i Putina jest obszerna, a przewidywana długość spotkania, czyli 4-5 godzin – jedynie orientacyjna.

Czytaj więcej: Zapach resetu w Genewie. Putin liczy na małe punkty

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej