SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Powstała druga Czarna Księga barier utrudniających działanie polskich firm na rynku UE

Minister zwrócił się do przedsiębiorców z prośbą o kolejne zgłoszenia (fot. Shutterstock/Roman Zaiets)
Minister zwrócił się do przedsiębiorców z prośbą o kolejne zgłoszenia (fot. Shutterstock/Roman Zaiets)

Listę barier w działalności polskich firm na unijnym rynku zawiera druga tzw. Czarna Księga przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii na podstawie uwag przekazanych przez przedsiębiorców – podał resort. Zostanie ona przekazana m.in komisarzowi UE ds. rynku wewnętrznego.

„Polski Produkt Przyszłości”. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody

Twórcy innowacyjnych wyrobów i nowatorskich technologii już po raz 23. otrzymają nagrody pieniężne i szansę na dodatkową promocję swoich rozwiązań....

zobacz więcej

„Chcemy uświadamiać naszym rozmówcom istnienie opisanych barier, by rozumienie ich szkodliwości skłaniało naszych unijnych partnerów do ich eliminacji” – wskazał wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin w liście zamieszczonym w księdze.

Jak podkreślił Gowin, jednolity rynek stanowi jedno z największych osiągnięć UE i ogromną wartość, szczególnie wobec globalnej konkurencji na rynku światowym.

„Jego sprawne i niezakłócone funkcjonowanie jest dla państw europejskich jeszcze ważniejsze w obliczu pandemii. Niezbędna w tym momencie solidarność oznacza również współdziałanie przy odbudowie jednolitego rynku” – wskazał.

MRPiT, zachęcone „dobrym odbiorem wydanej w zeszłym roku pierwszej czarnej księgi” przygotowało kolejny raport, w którym przedstawia obecne przykłady barier utrudniających działalność polskich firm na rynku wewnętrznym UE.

Wykaz barier utrudniających działalność transgraniczną polskich przedsiębiorców na rynku Unii powstał na podstawie uwag i przypadków zgłoszonych resortowi przez przedsiębiorców.

„Zostanie przekazany komisarzowi do spraw rynku wewnętrznego i państwom członkowskim celem znalezienia praktycznych rozwiązań w zakresie zidentyfikowanych nieprawidłowości” – czytamy w komunikacie MRPiT.

Zobacz też: Liczba ofert na rynku pracy w maju wystrzeliła w górę

Orlen chce podbić rynek wodorem. Plany obejmują nie tylko Polskę

Grupa Orlen planuje budowę w Polsce, w Czechach i na Słowacji sieci hubów wodorowych z odnawialnymi źródłami energii oraz instalacji...

zobacz więcej

Minister Gowin zwrócił się do przedsiębiorców z prośbą o kolejne zgłoszenia.

„Państwa głos i wsparcie podkreślają wagę wniosku, jaki płynie z Czarnej Księgi” – stwierdził.

Druga czarna księga wskazuje, że dotychczasowe „stare” bariery nie zniknęły, natomiast zaczęły pojawiać się nowe, w tym te w założeniu tymczasowe i związane z pandemią – zwrócił uwagę resort.

„Celem ochrony rynków wewnętrznych poszczególnych państw UE wprowadzono wiele ograniczeń sprzyjających krajowym przedsiębiorcom, co jest widoczne zwłaszcza w sektorze rolno-spożywczym” – podkreślono.

Jak zapowiedziano, tegoroczny raport zostanie przekazany komisarzowi Thierry'emu Bretonowi m.in. poprzez członków utworzonej przez Komisję Europejską w 2020 r. i poświęconej kwestiom znoszenia barier Grupy Zadaniowej ds. Egzekwowania Przepisów dotyczących Jednolitego Rynku (tzw. SMET: Single Market Enforcement Task-Force).

„Oczekujemy pozytywnych rezultatów naszych działań, czyli znalezienia praktycznych rozwiązań dla obecnych barier na rynku wewnętrznym UE” – podsumowano.

Przeczytaj też: Gigantyczne odbicie. Wyniki państwowych spółek wystrzeliły

źródło:

Zobacz więcej