RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polski Ład i zmiany w emeryturach. Kto ile zyska, kto ile straci

Co zmieni się po wprowadzeniu Nowego Ładu (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)
Co zmieni się po wprowadzeniu Nowego Ładu (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Dziewięciu na dziesięciu emerytów zyska na Polskim Ładzie; dwie trzecie emerytów będzie miało zerowy PIT, a duża część zapłaci niższy podatek – zapewnił wiceminister finansów Piotr Patkowski. Seniorzy, którzy pobierają emerytury powyżej 5 tys. zł miesięcznie, stracą rocznie 75 zł – dodał.

Polski Ład przyspiesza: 10 priorytetów na 100 dni. Konferencja premiera

Polski Ład to wizja rozwoju szybkiego oraz sprawiedliwego, ale to także wizja konkretna i wiarygodna. Chcemy to dziś potwierdzić poprzez...

zobacz więcej

– Z wyliczeń resortu wynika, że na reformie zyska 9 na 10 seniorów. 2/3 emerytów zapłaci zerowy PIT, a duża część zapłaci podatek w niższej wysokości niż dotychczas – poinformował Patkowski.

I podał przykład: małżeństwo emerytów, z których każdy otrzymuje 1,8 tys. zł emerutyry, zyska rocznie ok. 3 tys. zł. Tyle samo pieniędzy zostanie w portfelach małżonków, z których jeden pobiera średnią, a drugi – minimalną emeryturę.

– Ochrona emerytów to nasz moralny obowiązek. Wymagają jej zwłaszcza ci, których emerytury są niskie – podkreśla przedstawiciel MF. – Dlatego grupa, której świadczenie emerytalne lub rentowe wynosi do 2,5 tys. zł, już w przyszłym roku przestanie w ogóle płacić PIT od emerytury. Dotyczy to w szczególności seniorów z najniższymi świadczeniami – do 660 zł brutto – zaznacza Patkowski.

Wyjaśnia, że w ramach Polskiego Ładu obowiązywać będzie mechanizm zakładający zmniejszenie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na PIT obliczanej na starych zasadach. – Dzięki temu najubożsi emeryci i renciści nie stracą na zmianach w zakresie naliczania i likwidacji odliczenia składki zdrowotnej – zapewnia wiceminister.

Według resortu finansów na reformie nie straci również gros osób z niepełnosprawnościami (w tym emeryci i renciści) korzystających z ulgi rehabilitacyjnej. Sytuacja takich osób jest uzależniona od wysokości dochodu i wydatków rehabilitacyjnych – zastrzeżono.

Zarobki po reformie podatkowej Nowego Ładu. Sprawdź, ile zyskasz lub stracisz [TABELA]

Osoba zatrudniona na umowę o pracę, która zarabia miesięcznie 13 tys. zł brutto, po reformie podatkowej uwzględnionej w Polskim Ładzie będzie...

zobacz więcej

– Z naszych wyliczeń wynika, że w znakomitej większości przypadków reforma będzie dla takich osób co najmniej neutralna, a często nawet korzystna. Przykładowo reforma będzie neutralna dla osoby, która otrzymuje świadczenie emerytalne w kwocie 2,4 tys. (brutto) miesięcznie i która w ramach ulgi rehabilitacyjnej odlicza co miesiąc ponad 1,2 tys. zł – tłumaczy Patkowski.

Dodał, że przy tej samej kwocie emerytury i wydatkach rehabilitacyjnych w wysokości 1 tys. zł miesięcznie podatnik zyska 99 zł rocznie. Przy 2,4 tys. zł i wydatkach rehabilitacyjnych wynoszących 500 zł miesięcznie podatnik zyska 1119 zł rocznie.

Emerytury. Kto straci?


Wiceminister przyznaje, że jest też grupa emerytów, która straci na Polskim Ładzie. – Resort finansów komunikował to od samego początku. Dotyczy to grupy seniorów, która pobiera najwyższe emerytury, od 5 tys. zł miesięcznie. Taki emeryt ze świadczeniem w wysokości 5 tys. zł straci jednak rocznie jedynie 75 zł, a nie, jak podają media, „nawet 1 tys. zł” – zauważył Patkowski.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego; dom do 70 m kw. bez formalności; a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej