RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmiany w ustawie oświatowej. Czarnek wyjaśnia, na czym będą polegać

Przemysław Czarnek odpowiada krytykom nowelizacji ustawy (fot. PAP/Przemysław Piątkowski)
Przemysław Czarnek odpowiada krytykom nowelizacji ustawy (fot. PAP/Przemysław Piątkowski)

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślił, że kurator oświaty jako organ nadzoru pedagogicznego przestrzega i nadzoruje to, żeby we wszystkich szkołach w Polsce była realizowana podstawa programowa. Pytany o projekt nowelizacji ustawy o prawie oświatowym zaznaczył, że rozszerzone mają być kompetencje kuratorów w kwestii nadzoru pedagogicznego. – Nie ma autonomii szkół – powiedział w rozmowie z Radiem Wrocław.

Przedszkolaki musiały słuchać pogróżek wobec prezydenta. Szef MEiN: Natychmiast interweniuję

– To obrzydliwy skandal, który będę wyjaśniał. Natychmiast zainterweniuję. Tak minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zareagował na...

zobacz więcej

– Może nie tyle wzmocnienie roli kuratora, bo ta rola pozostaje taka sama. Kurator jest organem nadzoru pedagogicznego we wszystkich placówkach oświatowych, więc jest jednym z tych dwóch organów rządzących szkołą. Organ prowadzący, czyli najczęściej samorząd, również niekiedy stowarzyszenia i kurator, jako organ nadzoru pedagogicznego. Natomiast dokładamy kompetencji kuratorowi w związku z tym organem nadzoru pedagogicznego po to, żeby przeciwdziałać różnego rodzaju próbom indoktrynacji dzieci przez podmioty, które wchodzą do szkoły i uczą czegoś, co z podstawą programową jest nijak zbieżne – powiedział Przemysław Czarnek.

Czarnek o „autonomii szkół”


Podkreślił, że teraz kurator stwierdzając nieprawidłowości tylko zaleca ich usunięcie, nie ma żadnych środków oddziaływania na to, co w szkole się dzieje.

– To też powoduje, że dyrektorzy padają niekiedy ofiarami nacisku niektórych organów prowadzących, burmistrzów czy prezydentów dużych miast i pod ich dyktando wykonują coś, czego by nie wykonali, gdyby mogli powiedzieć: nie mogę, bo kurator wyciągnie wobec mnie konsekwencje. Chcemy spowodować, żeby kurator, kiedy dyrektor tej szkoły nie wykonuje zaleceń pokontrolnych w dodatkowym terminie, będzie mógł skutecznie wnioskować o jego odwołanie – powiedział Czarnek. Pytany, czy te zmiany nie będą działały jak kaganiec dla szkół i czy szkoły stracą autonomię, Czarnek powiedział, że nie ma czegoś takiego jak autonomia szkół.

Minister edukacji odpowiada krytykom projektu ustawy


– Organ nadzoru pedagogicznego przestrzega i nadzoruje, żeby we wszystkich szkołach w Polsce była realizowana podstawa programowa. Nie ma autonomii szkół. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem oświatowym i na bazie prawa oświatowego również kurator będzie dalej prowadził swój nadzór pedagogiczny. Autonomia szkół, o której mówią krytycy tego projektu ustawy, występuje w jakimś zakresie na uniwersytetach, w szkołach wyższych, tylko tam też jest nieprawdopodobnie fetyszyzowana – powiedział Czarnek.

PAN do likwidacji? Jasna deklaracja ministra Czarnka

Bardzo szanuję prof. Duszyńskiego, ale nie wiem, na jakiej podstawie wyciąga wnioski, jakoby Polska Akademia Nauk była zagrożona. To bzdura – mówi...

zobacz więcej

– Autonomia na uczelniach jest potrzebna po to, żeby naukowiec mógł w sposób swobodny prowadzić badania naukowe i je publikować. Nie po to, żeby rektor mógł wprowadzać na uniwersytetach dyktatorskie rządy – mówił Czarnek.

Czarnek nawiązuje do „Tour de Konstytucja”


Podkreślił, że w szkolnictwie podstawowym funkcjonuje dualizm władzy: po pierwsze organ prowadzący, czyli ten, który odpowiada za infrastrukturę, najogólniej rzecz ujmując, a po drugie – nadzór pedagogiczny, który odpowiada za to, żeby treści, które są zgodnie z przepisami prawa przewidziane do nauczania w szkołach, były tam przekazywane – i nic ponadto.

– Jeśli sytuacja wymyka się spod kontroli i do szkół, zwłaszcza w dużych miastach, wchodzą stowarzyszenia, które wprowadzają treści kompletnie niezgodne z podstawą programową i indoktrynują dzieci, kurator musi mieć możliwość reakcji właśnie tego rodzaju. Nie zmieniamy roli kuratora, tylko wzmacniamy jego pozycję, dodając mu kompetencji – podsumował minister.

Zobacz także: Skandal na wiecu w Dobczycach. Zaskakujący komentarz posła Platformy
teraz odtwarzane
Kropiwnicki o incydencie w Dobczycach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej