SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Sławomir Nowak miał przyjąć miliony. Teraz ma problem z kaucją

Kolejna odsłona afery Nowaka (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Kolejna odsłona afery Nowaka (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

W poniedziałek do Sądu Apelacyjnego w Warszawie wpłynął wniosek obrony Sławomira Nowaka o wstrzymanie wykonania orzeczenia sprzed blisko dwóch tygodni. Sąd wówczas zadecydował, że Nowak powinien wrócić do aresztu śledczego, ale może tam nie trafić, jeśli do 18 czerwca wpłaci 1 mln zł. Pieniądze nie wpłynęły. Przypomnijmy, według śledczych Nowak miał przyjąć łapówki o wartości co najmniej 7,5 mln zł.

Afera Sławomira Nowaka. Prokuratura składa zażalenie do sądu

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała zażalenie na postanowienie Sądu Apelacyjnego ws. aresztu warunkowego wobec Sławomira Nowaka –...

zobacz więcej

– W poniedziałek w przedmiotowej sprawie wpłynął wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia do czasu uprawomocnienia się decyzji lub do czasu uiszczenia kwoty poręczenia majątkowego – przekazał sędzia Jerzy Leder, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Obrona Sławomira Nowaka swój wniosek argumentowała m.in. tym, że z decyzją sądu nie zgodził się także oskarżyciel publiczny, który zapowiedział złożenie zażalenia w tej sprawie, więc zatrzymywanie podejrzanego i osadzanie w areszcie śledczym przed ostateczną decyzją w tej sprawie nie miałoby sensu.

Do rozpoznania tego wniosku została wylosowana sędzia Ewa Jeton, czyli inna niż ta, która postanowienie wydała. Wynika to z faktu, że sędzia Dorota Radlińska jest na urlopie wypoczynkowym. Wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia zostanie rozpoznany na posiedzeniu niejawnym.

Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował 2 czerwca, że Sławomir Nowak, były minister w rządzie Donalda Tuska, ma wrócić do aresztu śledczego, chyba, że wpłaci poręczenie majątkowe w kwocie 1 mln zł. Sędzia Radlińska wstrzymała wykonalność postanowienia do 19 czerwca, dając podejrzanemu czas na wpłatę sumy do 18 czerwca.

Jeżeli pieniądze nie wpłyną, Nowak powinien zostać aresztowany.

Afera Nowaka. Prokuratura podaje ogromne kwoty

Sławomir Nowak miał według prokuratury przyjąć łapówki o wartości co najmniej 7,5 mln zł – informuje „Gazeta Polska”. Były minister transportu w...

zobacz więcej

11 czerwca na portalu tvn24.pl ukazał się artykuł, w którym cytowana przez dziennikarzy obrończyni Sławomira Nowaka mec. Joanna Broniszewska informowała, że Nowak i jego rodzina nie mają możliwości ekonomicznych, by uiścić tak ogromną kwotę poręczenia majątkowego.

– Przy tak niespotykanym, wieloletnim zaangażowaniu służb państwa i niespotykanym ostracyzmie wobec tej rodziny jestem sceptyczna wobec odwagi kogokolwiek, kto, kontestując skrajnie intencjonalnie działania prokuratury, wsparłby tę rodzinę, dając szansę na możliwość obrony w warunkach wolnościowych – mówiła portalowi mec. Broniszewska.

Postanowienie z 2 czerwca jest nieprawomocne i stronom przysługuje na nie zażalenie, które rozpozna inny, trzyosobowy skład tego samego sądu. W środę zażalenie na decyzję sądu złożył prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

źródło:
Zobacz więcej