RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent Niemiec z oficjalną wizytą w Polsce

Frank-Walter Steinmeier i Andrzej Duda (fot. arch.PAP/Krzysztof Sitkowski/KPRP)
Frank-Walter Steinmeier i Andrzej Duda (fot. arch.PAP/Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Najnowsze

Popularne

W czwartek prezydent Niemiec Frank–Walter Steinmeier złoży oficjalną wizytę w Polsce; ma ona związek z 30. rocznicą podpisania polsko–niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Kwestia realizacji traktatu będzie jednym z tematów rozmowy prezydentów Polski i Niemiec.

Prezydenci Polski i Niemiec w Warszawie. Jakie tematy rozmów?

Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy to dokument, który nadal wymaga zabiegów, by zrealizować wszystkie jego...

zobacz więcej

Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Steinmeiera przez prezydenta Andrzeja Dudę odbędzie się przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie prezydenci Duda i Steinmeier będą rozmawiać w „cztery oczy”, po czym odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów. Po rozmowach Duda i Steinmeier spotkają się z mediami.

Po konferencji prasowej prezydentów zaplanowane jest oficjalne śniadanie wydawane przez prezydenta Polski na cześć prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Po południu przywódcy Polski i Niemiec spotkają się na Zamku Królewskim z młodzieżą z Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży z okazji 30. rocznicy podpisania traktatu. Przewidziano wystąpienia prezydenta RP i RFN.

Zobacz także: Kraje chcą traktatu, który uchroni nas przed kolejną pandemią 

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski powiedział, że jednym z tematów rozmowy prezydentów Dudy i Steinmeiera będzie kwestia realizacji Traktatu. Jak wskazał, rozmowa będzie dotyczyła także kwestii bieżących, w tym wydarzeń na Białorusi i na Ukrainie, przyszłości Unii Europejskiej oraz „nowych relacji transatlantyckich, które wyłaniają się z ostatnich decyzji i ruchów po stronie amerykańskiej i niemieckiej”.

Niemcy: Nielegalne odpady z Brandenburgii w Polsce. „To znacząca skala”

Śledczy z krajowego urzędu policji kryminalnej Brandenburgii (LKA) podejrzewają, że na terenie dawnej kopalni żwiru w Beeskow (powiat Odra-Szprewa)...

zobacz więcej

– Warto, by nasi niemieccy partnerzy wysłuchali po raz kolejny naszych krytycznych opinii i przestróg, jeśli chodzi o konsekwencje realizacji gazociągu Nord Stream 2. Konsekwentnie przekazujemy nasze krytyczne stanowisko w tej sprawie stronie amerykańskiej i niemieckiej. Wskazujemy na konsekwencje w postaci wzrostu napięcia i spadku bezpieczeństwa w Europie – powiedział Szczerski.

Jak poinformował, po części oficjalnej prezydenci spotkają się na Zamku Królewskim z uczestnikami polsko-niemieckich wymian młodzieży.

– Prezydenci chcą porozmawiać z młodymi ludźmi, którzy znają się nawzajem i przez te znajomości budują empatię i wrażliwość, by porozmawiać z nimi na temat przyszłości tych relacji – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej.

Minister podkreślił, że w relacjach polsko–niemieckich szczególnie ważne jest „zrozumienie i wrażliwość na argumenty i emocje drugiej strony, które da się zbudować tylko poprzez bezpośrednie kontakty”.


17 czerwca 1991 r. w Bonn kanclerz RFN Helmut Kohl i premier RP Jan Krzysztof Bielecki podpisali Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Wraz z parafowanym siedem miesięcy wcześniej traktatem o granicy na Odrze i Nysie otworzył on nowy rozdział w relacjach obu państw.

Jak zapisano w pierwszym artykule traktatu – Polska i Niemcy mają „dążyć do stworzenia Europy, w której przestrzegane są prawa człowieka i podstawowe wartości, a granice utracą dzielący charakter”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej