SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Inteligentna kopalnia. Smart Field ma zwiększyć wydobycie krajowego gazu

Projekt Smart Field ma zwiększyć krajowe zasoby wydobycia gazu (fot. Shutterstock/Oil and Gas Photographer)
Projekt Smart Field ma zwiększyć krajowe zasoby wydobycia gazu (fot. Shutterstock/Oil and Gas Photographer)

PGNiG rozpoczęło wdrażanie projektu Smart Field – wykorzystania zaawansowanych technologii cyfrowych w poszukiwaniu i wydobyciu węglowodorów. Spółka szacuje, że dzięki projektowi do 2022 r. krajowe zasoby wydobywalne gazu wzrosną o ponad 7 mld metrów sześciennych.

PGNiG ma nową koncesję w Pakistanie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo objęło 25 proc. udziałów w bloku koncesyjnym Musakhel w środkowej części Pakistanu. Spółka szacuje zasoby...

zobacz więcej

Wg PGNiG razem z efektami wcześniejszych programów przy zastosowaniu narzędzi cyfrowych zasoby mają się ogółem zwiększyć o 11 mld m sześc.

Jak mówił na konferencji prasowej prezes PGNiG Paweł Majewski, Smart Field jest kontynuacją i rozwinięciem programu Cyfrowe Złoże. Podkreślał, że w przypadku ograniczonych zasobów Polski zaawansowane technologie mają zasadnicze znaczenie dla utrzymania krajowego wydobycia na poziomie 4 mld m sześc. rocznie.

Jak mówił wiceprezes ds. operacyjnych Robert Perkowski, Smart Field jest naturalnym rozwinięciem Cyfrowego Złoża, ale – jak zapewnił – to coś więcej niż ulepszona wersja poprzedniego systemu. – To skok technologiczny, który np. otworzy nowe możliwości budowy pozycji PGNiG na międzynarodowych rynkach – przekonywał.

Polski Ład: Morawiecki zapowiada miliony na rozbudowę sieci gazowej

W Polskim Ładzie z budżetu państwa kilkaset milionów złotych trafi na rozbudowę krajowej sieci gazyfikacji – poinformował w piątek premier Mateusz...

zobacz więcej

Kopalnia 2.0


Smart Field to narzędzia takie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe i inne narzędzia analityczne na wielką skalę i w chmurze. Według spółki zastosowanie chmury powinno np. skrócić cykle symulacji z ok. miesiąca do kilku dni. Szefowie PGNiG poinformowali przy tej okazji, że spółka podpisała odpowiednią umowę z operatorem chmury krajowej, dla wykorzystania jej zasobów obliczeniowych.

Perkowski przypomniał, że przygotowania do wykorzystania technologii cyfrowych PGNiG rozpoczęło w 2018 r. od digitalizacji danych, następnym etapem była rozbudowa infrastruktury systemowej, a wreszcie integracja wszystkich domen działalności. W efekcie powstały m.in. trzy projekty podziemnych magazynów gazu, nastąpił przyrost wydobywalnych zasobów i wydłużenie czasu pracy kopalń średnio o 10 lat.

Smart Field ma się przełożyć na wzrost zasobów wydobywalnych o 3,8 mld m sześc. w 2021 r. i o 3,5 mld m sześc. w 2022 r.

Na konferencji zaprezentowano m.in. prognozę produkcji gazu dla 5 złóż w zachodniej Polsce. Dzięki Smart Field na początku lat 30. produkcja może być wyższa o 250 proc., a praca tych kopalń przedłużona o 10 lat.

Perkowski podkreślił, że przy opracowywaniu Smart Field spółka na razie nie poniosła żadnych kosztów zewnętrznych, a większość pracy wykonali sami pracownicy PGNiG.

źródło:

Zobacz więcej