SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Horała: Głosowanie formacji Gowina ws. RPO nie znaczy, że wystąpiła z koalicji

Lidia Staroń (fot. arch.PAP/Rafał Guz)
Lidia Staroń (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

To niedobrze, że formacja wicepremiera Jarosława Gowina w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich nie głosowała razem z koalicją; ale to jeszcze nie znaczy, że z niej wystąpiła – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała (PiS).

Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Sejm podczas wtorkowego posiedzenia podjął uchwałę o powołaniu nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Na to stanowisko wybrał senator Lidię Staroń....

zobacz więcej

Sejm powołał senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jej kandydaturą opowiedziało się 231 posłów, a jej kontrkandydata Marcina Wiącka poparło 222 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 228 głosów.

Za kandydaturą Staroń zagłosowali wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości; w klubie PiS 10 posłów Porozumienia, w tym lider ugrupowania Jarosław Gowin zagłosowało za kandydaturą wysuniętą przez opozycję prof. Marcina Wiącka.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia w kontekście tego głosowania zwrócono uwagę, że koalicji rządowej brakuje do większości w Sejmie, bo Staroń została wybrana dzięki temu, że poparło ją też trzech posłów Konfederacji.

Zobacz także: Co zrobi Senat ws. Staroń? „Prezydent ma nadzieję, że dojdzie do przełamania” 

– Zdecydowanie się nie zgodzę. To było jednak głosowanie w bardzo specyficznej sprawie. Oczywiście to niedobrze, że formacja wicepremiera Jarosława Gowina tu nie głosowała razem z koalicją, ale to jeszcze nie znaczy, że wystąpiła z koalicji – odpowiedział wiceminister.

Na pytanie, co zrobić z Gowinem, Horała odparł, że będzie to przedmiot poważnej rozmowy wśród liderów partii tworzących koalicję.

Staroń coraz bliżej zostania RPO. Zdradza kulisy: Gowin gra nie fair

Już we wtorek posłowie mają zdecydować, kogo wybiorą na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Po decyzji, jaka zapadła w ostatnich dniach w Sejmie,...

zobacz więcej

– Nasza koalicja już parę takich zgrzytów przeżyła i trwa i rządzi Polską z korzyścią dla Polaków. Myślę, że dobrze, żeby było tak dalej – podkreślił poseł PiS.

Pytany o konsekwencje dla Gowina i jego posłów za to, że złamali dyscyplinę klubową podczas tego głosowania, Horała powiedział, że „o tym zdecydują władze klubu”.

– Zazwyczaj za złamanie dyscypliny podczas głosowania jest kara finansowa. Nie tylko za złamanie dyscypliny, ale przede wszystkim za nieobecność na głosowaniu – zaznaczył wiceminister.

Zobacz także: Głosowanie na RPO. Poseł może zostać usunięty z Porozumienia 

Dopytywany, czy Gowin powinien zapłacić, Horała odparł: „myślę, że tak”. – Tak jak każdy inny poseł, który jest częścią klubu, a głosuje niezgodnie z ustaleniami klubu, taką karę jak inni posłowie każdy z nich powinien ponieść – zaznaczył wiceminister.


Na pytanie, w co gra Gowin, polityk PiS odpowiedział, że to pytanie do Gowina.

– Ale tak jak może każdy koalicjant, który jest koalicjantem wyraźnie mniejszościowym, stara się jakoś podkreślić swój niezależny byt, znaleźć swoje miejsce na scenie politycznej, swój elektorat. To do pewnego stopnia zrozumiałe i wybaczalne – podkreślił Horała.

PO zmienia strategię ws. zarzutów Grodzkiego. „Byłam zaskoczona”

Małgorzata Kidawa-Błońska ujawniła, że według PO sprawa prokuratorska przeciw marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu powinna być prowadzona dopiero za...

zobacz więcej

– Natomiast nie może przekraczać granicy, za którą zagraża spoistości koalicji. Tu takie przekroczenie nastąpiło jedno, nie ma więc co z tego robić dużej tragedii. Ale nie jest to coś, czego można zupełnie nie zauważyć i pozostawić bez konsekwencji – uważa polityk.

Za kandydaturą Wiącka zagłosowali spośród Porozumienia: Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Andrzej Gut–Mostowy, Iwona Michałek, Marcin Ociepa, Wojciech Murdzek, Grzegorz Piechowiak, Magdalena Sroka, Michał Wypij. Poparła go także Monika Pawłowska, która jest członkiniąm Porozumienia, ale nie należy do klubu PiS.

Posłowiew Porozumienia Anna Dąbrowska–Banaszek i Mirosław Baszko głosowali za kandydaturą Lidii Staroń. Zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek podkreślił, że wśród posłów nie było dyscypliny.

W Porozumieniu nie było dyscypliny, choć jako partia wspieraliśmy prof. Wiącka i żałujemy, że nie uzyskał rekomendacji Sejmu – powiedział Strzeżek.

źródło:

Zobacz więcej