RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Horała o CPK: W 2027 roku podróż pociągiem z Warszawy do Łodzi zajmie 45 minut

Będzie to przełom w podróżowaniu między Warszawą a Łodzią (fot. arch.PAP/Łukasz Gągulski)
Będzie to przełom w podróżowaniu między Warszawą a Łodzią (fot. arch.PAP/Łukasz Gągulski)

Pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała powiedział, że w 2027 r. podróż pociągiem z Warszawy do Łodzi zajmie 45 minut. Gość Programu 1. Polskiego Radia wyjaśnił, że będzie to możliwe dzięki rozwojowi infrastruktury w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Polityk odniósł się także do różnicy zdań PiS z Porozumieniem Jarosława Gowina dotyczących zmian podatkowych w Polskim Ładzie.

Rekordowe tempo budowy CPK. Wiadomo, kiedy pierwszy lot

Tempo budowy tak dużego lotniska jak Centralny Port Komunikacyjny jest w skali europejskiej rekordowe – powiedział wiceminister infrastruktury i...

zobacz więcej

– Dzięki inwestycjom z dworca Warszawa Centralna do CPK podróż potrwa kwadrans, a kolejne pół godziny zajmie dojazd z portu do Łodzi – powiedział Horała. Zapewnił, że połączeń będzie dużo.

Jak podkreślił, będzie to przełom w podróżowaniu między Warszawą a Łodzią, który przyniesie wiele możliwości dla mieszkańców obu miast. – W sensie funkcjonalnym stanie się to jedno miasto. Będzie można spokojnie mieszkać w jednym, pracować w drugim, pojechać na zakupy czy do teatru – wskazał.

Marcin Horała dodał, że jak dotąd w ramach przebudowy Dworca Zachodniego w Warszawie powstało pierwsze kilka kilometrów linii kolejowej w ramach CPK. W ostatnim czasie podpisana została umowa na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe trasy Warszawa-CPK-Łódź. To ostatni etap przygotowawczy, po którym nastąpi projektowanie i budowa całej linii.

Zobacz także: Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w Polsce”

Premier: Polski Ład to dodatkowe miliardy złotych dla Polski

Polski Ład to dodatkowe miliardy złotych dla Polski; my, Polacy, możemy czuć się dumni z rozwoju naszej ojczyzny – podkreślił premier Mateusz...

zobacz więcej

Odnosząc się do różnicy zdań między PiS a Porozumieniem Jarosława Gowina ws. zmian podatkowych, wiceminister powiedział, że „wątpliwości dotyczące zmian podatkowych w Polskim Ładzie zostaną dopracowane w szczegółach”.

– Chodzi o zarobki powyżej 1,2 tys. zł, bezpośrednio powyżej ta zmiana jest niewielka i to zasadniczo w przypadku singli, gdy ktoś rozlicza się z małżonkiem ma podwójną kwotę wolną, a będzie bardzo zwiększona, więc zarabiając 17-18 tys. zł zapłaci mniej podatku, do tego jak ma dzieci, jeszcze mniej. To duża obniżka podatków dla przytłaczającej większości podatników – powiedział Horała.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

źródło:
Zobacz więcej