SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Co zrobi Senat ws. Staroń? „Prezydent ma nadzieję, że dojdzie do przełamania”

Prezydent liczy, że głosowanie w Senacie przebiegnie tak, że kandydatura Lidii Staroń zostanie poparta i ten długi serial, jeśli chodzi o wybór nowego RPO, zostanie zakończony – powiedział na antenie TVP Info w programie „#Jedziemy” minister Piotr Ćwik wiceszef kancelarii prezydenta.

Głosowanie na RPO. Poseł może zostać usunięty z Porozumienia

Możliwe, że będzie wniosek o wykluczenie z Porozumienia posła Mirosława Baszki – poinformował wicerzecznik tej partii Jan Strzeżek. Poseł ten...

zobacz więcej

Sejm powołał we wtorek senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Głosowało na nią 231 posłów. Jej kontrkandydata, popieranego m.in. przez PSL prof. Marcina Wiącka, poparło 222 posłów.

Aby Lidia Staroń mogła objąć stanowisko, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat.

W TVP Info prezydencki minister Piotr Ćwik mówił, że dla prezydenta Andrzeja Dudy „ważne jest to, by wybór RPO został dokończony”.

– To stanowisko powinno być obsadzone. Kolejne głosowania w Sejmie odbywają się na zasadach demokratycznych, podobnie wczorajsze głosowanie; teraz etap działań w Senacie – mówił.

Ćwik zaznaczał, że każde głosowanie na RPO jest głosowaniem politycznym, bo wybory dokonują politycy, „posłowie wybierają, kto stanie na czele tego urzędu”.

– Prezydent liczy, że głosowanie w Senacie przebiegnie tak, że kandydatura Lidii Staroń zostanie poparta i tego pani Staroń życzymy. I w końcu ten długi serial, jeśli chodzi o wybór nowego RPO, który trwa, powinien zostać zakończony – wskazał Ćwik.

Na koniec stwierdził, że prezydent czeka cierpliwie, aż ta procedura zostanie zakończona i ma nadzieję, że w Senacie „dojdzie do przełamania”.

źródło:
Zobacz więcej