SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Rozmowa Biden-Putin. „Szczyt w Genewie nie będzie drugą Jałtą”

Po spotkaniu nie odbędzie się wspólna konferencja prasowa prezydentów (fot. EPA/PETER KLAUNZER)
Po spotkaniu nie odbędzie się wspólna konferencja prasowa prezydentów (fot. EPA/PETER KLAUNZER)

W Genewie po południu (wstępnie – około godz. 13) odbędzie się spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji Joego Bidena i Władimira Putina. Rozmowa ma trwać cztery godziny; po niej nie będzie wspólnej konferencji prasowej, tylko osobne oświadczenia.

Biden wyjaśnił cel spotkania z Putinem. Wspomniał o „świętym zobowiązaniu”

Nie dążymy do konfliktu z Rosją – zadeklarował prezydent USA Joe Biden w poniedziałek wieczorem, na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu...

zobacz więcej

Joe Biden ma poruszyć trudne tematy – w tym inwazji Rosji na Ukrainę, ingerencje Kremla w demokratyczne wybory oraz aresztowanie opozycjonistów na rozkaz Moskwy, w tym Aleksieja Nawalnego

Przywódcy spotkają się w XVIII-wiecznej willi La Grange nad jeziorem Genewskim. Na czas spotkania niemal cały brzeg jeziora został wyłączony z użytku. Teren otacza wojsko, lokalne władze zaapelowały do mieszkańców, by dziś pracowali z domu.

Jeden z współpracowników Bidena przyznał w nieoficjalnej rozmowie z Agencją Reutera, że nie spodziewa się zbyt wielu efektów tego spotkania. Część szwajcarskich mediów pisze nie mniej jednak o „historycznym wydarzeniu” – porównują tę rozmowę do szczytu Reagan-Gorbaczow, również w Genewie, w 1985 r.

Fried: To nie będzie druga Jałta


Na konstruktywny dialog liczy również prezydent Szwajcarii Guy Parmelin. – Spotkanie w Genewie stwarza szansa dla prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji na wprowadzenie trochę więcej optymizmu i nadziei do światowej polityki – powiedział na konferencji prasowej. – Szczyt Biden-Putin nie będzie żadną drugą Jałtą, ale może przynieść niespodzianki – powiedział wieloletni dyplomata i były ambasador USA w Polsce Daniel Fried. Jak dodał, Polska nie powinna obawiać się tego spotkania.

Zapach resetu w Genewie. Putin liczy na małe punkty

Joe Biden chce stabilnych i przewidywalnych relacji z Rosją. Pytanie, czy to się opłaca Władimirowi Putinowi? Nowy reset jest mało prawdopodobny,...

zobacz więcej

– Czytając to, co się mówi na temat tego spotkania w Polsce, mam wrażenie że jest takie wzmożenie. Historycznie to zrozumiałe, ale do niczego takiego nie dojdzie. Biden musi okazać stanowczość wobec Rosji – powiedział doświadczony dyplomata, teraz ekspert Atlantic Council.

Biden mówił w ostatnich dniach na konferencji prasowej, że „nie szuka konfliktu z Rosją, ale że Ameryka odpowie, jeśli Rosja będzie kontynuowana szkodliwe działania oraz że Stany nie zawiodą w obronie Sojuszu Północnoatlantyckiego i demokratycznych wartości”.

Poprzednie spotkanie prezydentów USA i Rosji – Donalda Trumpa i Putina – odbyło się w lipcu 2018 r. w Helsinkach.

źródło:
Zobacz więcej