RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Głosowanie na RPO. Poseł może zostać usunięty z Porozumienia

Sejm powołał Lidię Staroń na RPO (fot. PAP/Marcin Obara)
Sejm powołał Lidię Staroń na RPO (fot. PAP/Marcin Obara)

Możliwe, że będzie wniosek o wykluczenie z Porozumienia posła Mirosława Baszki – poinformował wicerzecznik tej partii Jan Strzeżek. Poseł ten poparł kandydaturę Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. Z kolei Zbigniew Ajchler oświadczył, że poparł kandydaturę Marcina Wiącka, bo się pomylił.

Wybór RPO w Sejmie. Kto z Porozumienia za Staroń, kto od Kukiza za Wiąckiem?

Senator Lidia Staroń wybrana przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich (z zastrzeżeniem, że ten wybór musi jeszcze potwierdzić Senat) ubiega się o...

zobacz więcej

Sejm powołał senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Aby mogła objąć stanowisko, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat. W głosowaniu przegrał kandydat opozycji prof. Marcin Wiącek.

Za kandydaturą senator Staroń opowiedziało się 231 posłów, a jej kontrkandydata Marcina Wiącka poparło 222 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 228 głosów.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości poparli Lidię Staroń na RPO, natomiast prawie wszyscy politycy Porozumienia, z wyjątkiem Anny Dąbrowskiej-Banaszek i Mirosława Baszki, zagłosowali za kandydaturą Marcina Wiącka.

Bez dyscypliny


Za kandydaturą Wiącka zagłosowali z Porozumienia: Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Andrzej Gut-Mostowy, Iwona Michałek, Marcin Ociepa, Wojciech Murdzek, Grzegorz Piechowiak, Magdalena Sroka, Michał Wypij. Za kandydaturą Wiącka była także Monika Pawłowska, która jest członkinią Porozumienia, ale nie należy do klubu PiS, oraz Andrzej Sośnierz, który jest członkiem Porozumienia, ale należy do koła Polskie Sprawy.

Ikonowicz: Lidka pomaga ludziom. Zrobiłbym wszystko, żeby została RPO

– Lidka pomaga ludziom, zrobiła sobie z tego misję życiową. Jej obecność w polityce jest uzasadniona tym, co robi dla ludzi: jej działalnością...

zobacz więcej

Zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek podkreślił, że wśród posłów nie było dyscypliny, natomiast poparcie prof. Wiącka było rekomendacją zarządu partii.

Jest więc prawdopodobne, dodał Strzeżek, że będzie wniosek o wykluczenie posła Mirosława Baszki z Porozumienia, bo zagłosował niezgodnie z uchwałą zarządu.

Podejrzewam, że tak się to może skończyć – powiedział Strzeżek. Inna sytuacja jest z posłanką Anną Dąbrowską-Banaszek, bo nie jest ona członkiinią partii – przyznał wicerzecznik Porozumienia.

Zaskakującą deklarację złożył też niezrzeszony poseł Zbigniew Ajchler. Jest on posłem od niedawna, zastąpił Kiliona Munyamę, a wszedł z list Koalicji Obywatelskiej.

„Moją intencją było poparcie w głosowaniu nad RPO Pani Senator Lidii Staroń. Głos na Pana Wiącka oddałem omyłkowo. Nie ma to wpływu na wynik głosowania, ale chciałbym, aby moje rzeczywiste intencje wybrzmiały” – napisał Ajchler na Facebooku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej