SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Izrael przeprowadził naloty na Gazę

Konflikt izraelsko-palestyński znów przybiera na sile (fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH)
Konflikt izraelsko-palestyński znów przybiera na sile (fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH)

Izraelskie dowództwo wojskowe poinformowało, że przeprowadziło naloty na Gazę w odpowiedzi na atak balonami zapalającymi, które zostały wypuszczone przez Palestyńczyków. Broń ta spowodowała liczne pożary w południowym Izraelu.

Były komandos, milioner i ortodoks. Nowe oblicze Izraela

Zaprzysiężony w niedzielę wieczorem 13. premier w historii Izraela Naftali Benet jest byłym komandosem, milionerem i ortodoksyjnym żydem. Sam...

zobacz więcej

Izraelscy wojskowi podkreślili w oświadczeniu, że armia „jest przygotowana na wszystkie scenariusze, w tym na wznowienie walki w obliczu aktów terrorystycznych mających swoje źródło na terytorium Gazy”.

Stacja radiowa Hamasu poinformowała, że w środę izraelski samolot zaatakował palestyński obóz szkoleniowy w Strefie Gazy.

Eskalacja konfliktu


Jest to pierwszy incydent zbrojny między Izraelem i Hamasem po zawartym 21 maja zawieszeniu broni kończącym jedenaście dni walk w których zginęło 232 Palestyńczyków, w tym 65 dzieci i 39 kobiet, a ponad 1700 osób zostało rannych. Izrael twierdzi, że zabił co najmniej 160 bojowników w Gazie. Po stronie izraelskiej zginęło 12 osób.

Zbrojny konflikt Izraela i Hamasu poprzedziły gwałtowne starcia palestyńskich demonstrantów z izraelską policją w Jerozolimie. Wybuchły one po zapowiedzi budowy nowych osiedli żydowskich na terenach okupowanych i wysiedleń ludności palestyńskiej.

źródło:
Zobacz więcej