RAPORT

Wojna na Ukrainie

CBŚP przechwyciło krajalnię tytoniu o mocy dorównującej tym z legalnych fabryk

Nawet 5 ton krajanki dziennie mogła przerobić w ciągu dnia fabryczka odkryta przez CBŚP na Dolnym Śląsku. To wydajność zbliżona do maszyn używanych przez legalnych producentów papierosów. Utrata manufaktury wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi przestępców. Sama linia do konfekcjonowania wyrobów tytoniowych warta była 1 mln zł, a kolejne 6 mln – towar wykorzystywany przy produkcji.

Zarekwirowali setki tysięcy lewych papierosów pod Warszawą

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów, magazyn i krajalnię tytoniu. Przejęli 16 ton krajanki...

zobacz więcej

To z pewnością jedna z największych krajalni tytoniu zlikwidowanych w Polsce w ostatnim czasie. Na jej trop wpadli funkcjonariusze CBŚP z Poznania i śledczy z miejscowej Prokuratury Okręgowej.

Manufaktura mieściła się w jednej z hal na terenie prywatnego przedsiębiorstwa. Nie wiadomo na razie, czy właściciel terenu widział, co się dzieje w tym magazynie.

W każdym razie policjanci wkroczyli do hali, kiedy produkcja trwała tam pełną parą. Przy maszynach oraz tytoniu pracowało czterech Ukraińców oraz Białorusin.

Prawdopodobnie ich nadzorcą był Polak, którego akurat zatrzymano w domu.

30 zatrzymanych osób. Służby zlikwidowały gang tytoniowy

Dzięki współpracy funkcjonariuszy CBŚP, KAS, Europolu i holenderskiej służby podatkowej rozbito zorganizowaną grupę przestępczą nielegalnie...

zobacz więcej

Jak w prawdziwej fabryce


Funkcjonariusze byli pod wrażeniem, gdy zobaczyli, jakimi maszynami dysponowali przestępcy. Ich uwagę przykuła profesjonalna linia do konfekcjonowania wyrobów tytoniowych o wydajności ok. 600 kg na godzinę.

Oznacza to, że w ciągu dnia pracy mogła wyprodukować nawet 5 ton krajanki. To wydajność zbliżona do maszyn używanych przez legalnych producentów takiego towaru.

W manufakturze znajdowały się jeszcze suszarnia do krajanki i jej nawilżania.

Utrata maszyn za ponad milion złotych to niejedyne straty, jakie ponieśli organizatorzy nielegalnej fabryki. Podczas akcji zabezpieczono także ciężarówkę z naczepą wyładowaną tytoniem. Oczywiście bez polskiej akcyzy.

Wartość pojazdu wyceniono na 100 tys. zł. W sumie przejęto blisko 23 tony surowców: ponad 8 ton suszu tytoniowego, blisko 9 ton tytoniu do palenia i 6 ton sprasowanych liści tytoniu.
W ręce policji wpadło 25 ton tytoniu (fot. CBŚP)
W ręce policji wpadło 25 ton tytoniu (fot. CBŚP)

Stanie przed sądem za kierowanie dwoma gangami produkującymi krajankę tytoniową

Ponad 10.5 tony krajanki tytoniowej wytworzyły dwa gangi rozbite przez małopolskie „pezety” Prokuratury Krajowej oraz Karpackim Oddziałem Straży...

zobacz więcej

Wartość tego towaru oszacowano na ok. 6 mln zł. Gotowy produkt miał być sprzedawany ponoć na Dolnym Śląsku.

Gdyby przestępcom udało się go wprowadzić na rynek, Skarb Państwa straciłby ok. 25 mln zł tytułem niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnianie przestępstw karnoskarbowych Na wniosek prokuratora sąd aresztował pięciu podejrzanych.

Wobec jednego z zatrzymanych zastosowano dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej