SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Algierczycy wybrali parlament. Historycznie niska frekwencja

Premier Abdelaziz Djerad utrzyma władzę (fot. PAP/EPA/STRINGER)
Premier Abdelaziz Djerad utrzyma władzę (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Sobotnie wybory parlamentarne w Algierii, zgodnie z przewidywaniami, wygrał rządzący krajem Front Wyzwolenia Narodowego (FLN) – poinformowała we wtorek Niezależna Komisja Wyborcza. Zdobył 105 miejsc wobec 204 potrzebnych, aby zapewnić sobie większość.

Kandydat na kanclerza RFN chwali Nord Stream 2. Podał, kiedy może zostać uruchomiony

W wywiadzie dla Deutsche Welle chadecki kandydat na kanclerza Niemiec Armin Laschet opowiedział się za dialogiem z Rosją i chwalił decyzję USA,...

zobacz więcej

Na drugim miejscu w wyborach do izby niższej dwuizbowego parlamentu – Narodowego Zgromadzenia Ludowego – znalazła się główna partia islamska MSP, która uzyskała 64 mandaty; kandydaci niezależni obsadzą 78 miejsc.

Frekwencja w wyborach była historycznie niska, bo wyniosła tylko 23,03 proc. Na 24 mln uprawnionych do głosowania, do urn wyborczych przyszło jedynie 5,6 mln, z czego ponad 1 mln oddało nieważny głos.

Kryzys polityczny


Wybory odbywały się w trwającym od lutego 2019 roku kryzysie politycznym. Wybuchły wówczas masowe protesty przeciwko kandydowaniu po raz piąty na urząd prezydenta wieloletniego szefa państwa Abdelaziza Butefliki. Pod naciskiem demonstrujących Buteflika ustąpił z urzędu 2 kwietnia 2019 r.

Kilku jego zaufanych współpracowników osadzono w więzieniach w związku z zarzutami o korupcję, ale politycy z FLN wciąż stanowią trzon elity władzy w Algierii.

źródło:

Zobacz więcej