SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Inne oblicze Pogby. Francuzi pełni gracji [OCENY]

Paul Pogba i Toni Kroos (fot. Getty Images)

Jak na mistrzów świata przystało, Francuzi od zwycięstwa rozpoczęli mistrzostwa Europy. W Monachium pokonali 1:0 Niemców, którzy zostali zdominowani w środku pola przed duet Paul Pogba – N'Golo Kante.

Francja wygrała z Niemcami. Zdecydował „samobój”

W hicie grupy F finałów mistrzostw Europy 2020 Francja pokonała w Monachium Niemcy 1:0. Jedyne trafienie spotkania padło po błędzie Matsa Hummelsa,...

Oceny Francuzów:

Hugo Lloris – 7/10
Pewny na linii, bezbłędny na przedpolu. Po tym meczu ma najwięcej występów w mistrzostwach Europy spośród wszystkich francuskich bramkarzy w historii.

Benjamin Pavard – 7/10

Raphael Varane – 7/10
Królował w powietrzu, nie pozwalając Niemcom pomyśleć o wygraniu pojedynku główkowego. Inna sprawa, że w ataku gospodarzy niewielu było zawodników o takich warunkach fizycznych, by powalczyć ze stoperem Realu Madryt.

Presnel Kimpembe – 7/10

Lucas Hernandez – 8/10
Zaliczył asystę przy samobójczym trafieniu Hummelsa. Kimmich miał z nim bardzo trudne życie, a do tego znakomicie uzupełniał dwójkę stoperów w defensywie. Kiedy na początku drugiej połowy Niemcy złapali wiatr w żagle, to on najmocniej ograniczał ich zapędy.

Adrien Rabiot – 7/10
Zaraz po przerwie miał doskonałą szansę na podwyższenie wyniku, jednak trafił w słupek. W środku pola bez zarzutu uzupełniał Kante i Pogbę.

N'Golo Kante – 8/10
Utrzymuje wysoką formę z końcówki sezonu, kiedy z Chelsea wygrywał Ligę Mistrzów. Miał najwięcej kontaktów z piłką oraz najwięcej odbiorów. Był dosłownie wszędzie i głównie dzięki niemu Pogba zyskał więcej swobody w rozegraniu piłki.

Paul Pogba – 9/10
Kiedy zakłada koszulkę reprezentacji Francji jest innym zawodnikiem, niż w klubowych barwach Manchesteru United. Po raz kolejny udowodnił to w Monachium, będąc najlepszym na boisku. To on wykonał największą pracę przy golu, najpierw doskonale uwalniając się spod opieki rywali, następnie podając do Hernandeza. Takich zagrań miał w tym meczu kilka, wszystkie na najwyższym, światowym poziomie.

Antoine Griezmann – 5/10
Najsłabszy w zwycięskim zespole. Głównie statystował, bo w ofensywie z jego strony nie zobaczyliśmy nic ciekawego.

Karim Benzema – 6/10
Głośny powrót na wielką imprezę okazał się niezbyt okazały. Często cofał się po piłkę, próbował rozgrywać bliżej swoich kolegów, jednak przez to brakowało go w polu karnym. Trafił do pustej bramki po podaniu Mbappe, ale jego kolega był wcześniej na minimalnym spalonym.

Kylian Mbappe – 8/10
Zaliczył kilka efektownych zrywów, strzelił też piękną bramkę, ale wcześniej był na pozycji spalonej. Z tego samego powodu nie uznano mu asysty. Można było odnieść wrażenie, że magazynuje energię na kolejne spotkania i na tym Euro powinniśmy zobaczyć go jeszcze w jego najlepszym wydaniu.
(fot. TVP)
(fot. TVP)

Oceny Niemców:

Manuel Neuer – 6/10
Francuzi nie stworzyli sobie zbyt wielu okazji do strzelenia gola, a największym zagrożeniem okazał się dla niego... jego kolega z zespołu.

Matthias Ginter – 5/10

Mats Hummels – 3/10
Tak doświadczonemu zawodnikowi nie powinny przytrafiać się tak katastrofalne błędy, zwłaszcza w tak ważnym meczu. Środkowy obrońca kompletnie pogubił się w w 20. minucie i zamiast zażegnać niebezpieczeństwo, pokonał swojego bramkarza.

Antonio Ruediger – 6/10

Joshua Kimmich – 5/10
Szybko złapał żółtą kartkę, co determinowało jego poczynania na boisku. Grał dużo bardziej ostrożnie w defensywie, a z przodu nie potrafił wygrywać pojedynków z Hernandezem.

Ilkay Gundogan – 5/10

Toni Kroos – 6/10
Jedyny z Niemców, który podjął walkę z duetem Pogba – Kante w środku pola. Przed nim za mało było jednak ruchu, by nawet tak wytrawny pomocnik posłał otwierające podanie, zmieniające oblicze meczu. Stałe fragmenty gry nie były tym razem jego mocną stroną.

Robin Gosens – 5/10

Thomas Mueller – 5/10
Ewidentnie brakowało mu kogoś takiego, jak Robert Lewandowski, z którym doskonale współpracuje w klubie. Gnabry, chociaż jest również klubowym kolegą Muellera, ma zupełnie inne atuty. W efekcie oglądaliśmy go w roli "lisa pola karnego", ale sytuacji miał jak na lekarstwo.

Kai Havertz – 5/10
Nijaki występ zawodnika, który miał być motorem napędowym Niemców. Przede wszystkim wyglądał słabo fizycznie na tle wybieganych i silnych Francuzów. Być może czuje jeszcze w nogach końcówkę sezonu ligowego. W 74. minucie zastąpił go Sane.

Serge Gnabry – 6/10
Nominalnie ustawiony był jako wysunięty napastnik i chociaż nie był sztywno przypisany do roli "dziewiątki", to nie czuł się najlepiej. Kimpembe z Varanem nie mieli z nim większych problemów. Najlepszą okazję zmarnował siedem minut po przerwie, posyłając piłkę wysoko nad bramką Llorisa. Zmieniony w 74. minucie przez Wernera.