SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Plaże na Korsyce zamykają się jedna po drugiej. Pojawiły się kolejne plamy ropy

Kolejne plaże na Korsyce zostały zamknięte we wtorek z powodu wycieku ropy naftowej i związanego z tym zagrożenia. Okręty marynarki wojennej pracują nad usunięciem plam ropy już od niedzieli. Trwa śledztwo ws. jej pochodzenia. Eksperci badają stan wody.

Wyciek ropy na Bałtyku. PKN Orlen informuje o zakończeniu akcji służb ratunkowych

PKN Orlen poinformował o opanowaniu sytuacji w należącym do koncernu Orlen Lietuva terminalu w Butyndze, skąd do Morza Bałtyckiego wyciekła ropa....

zobacz więcej

We wtorek żandarmi natrafili na nowe plamy ropy naftowej na wybrzeżu Korsyki. W związku z tym zamknięto kilka plaż w okolicach miejscowości Porto-Vecchio. Zakaz kąpieli będzie obowiązywać do wydania następnego rozporządzenia przez władze. Środki bezpieczeństwa mogą zostać nałożone na kolejne obszary wyspy.

Spada liczba wczasowiczów na Korsyce. Restauratorzy zwracają uwagę, że sezon turystyczny rozpoczął się z trudnościami ze względu na pandemię COVID-19, a teraz pojawił się dodatkowy problem zw. z ropą na plażach. Sytuacja niepokoi też rybaków. Zanieczyszczenie wody Morza Śródziemnego może mieć wpływ na połów ryb.

Okręty marynarki wojennej pracują nad usunięciem plam ropy już od niedzieli. Operacje prowadzone są zarówno na morzu, jak i na wybrzeżu. Zamknięto też port Solenzara. Do poniedziałku zebrano już co najmniej 4 tony zanieczyszczeń.

Zobacz także: Trąba wodna i silne ulewy na Korsyce


Trwa dochodzenie ws. źródła wycieku ropy.
Podejrzewane są trzy łodzie. Każda posiada transponder, odpowiednik czarnej skrzynki, który umożliwia jej lokalizowanie podczas całej podróży. Dzięki temu śledczy mogli zauważyć wszystkie łodzie w rejonie wycieku.

źródło:
Zobacz więcej