SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Marcin Wiącek po przegranym głosowaniu ws. wyboru RPO: Demokracja zadziałała

To wyrok demokracji; kandydat, który uzyskał większość głosów, zwyciężył – ocenił Marcin Wiącek (fot. PAP/Marcin Obara)
To wyrok demokracji; kandydat, który uzyskał większość głosów, zwyciężył – ocenił Marcin Wiącek (fot. PAP/Marcin Obara)

– To wyrok demokracji; demokracja zadziałała tak jak trzeba, kandydat, który uzyskał większość głosów, zwyciężył - w ten sposób swą przegraną w Sejmie skomentował prof. Marcin Wiącek. Kandydat opozycji na nowego RPO pogratulował senator Lidii Staroń, która zwyciężyła głosowanie.

Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Sejm podczas wtorkowego posiedzenia podjął uchwałę o powołaniu nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Na to stanowisko wybrał senator Lidię Staroń....

zobacz więcej

Sejm powołał we wtorek senator Staroń (bezpartyjną, członkinię Koła Senatorów Niezależnych) na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Głosowało na nią 231 posłów. Wiącek, który był kontrkandydatem popieranym przez kluby: KO, Lewicy, KP-PSL, koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy oraz przez część posłów Porozumienia, otrzymał 222 głosów.

Prof. Wiącek podziękował po głosowaniu tym parlamentarzystom, którzy poparli jego kandydaturę. – Jest to dla mnie ogromny zaszczyt. Pragnę również pogratulować pani senator Lidii Staroń świetnego wyniku i życzę powodzenia na dalszym etapie procedury wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich – powiedział prawnik.

Podkreślił, iż rezultat wtorkowego głosowania to „wyrok demokracji”. – Demokracja zadziałała tak jak trzeba, kandydat, który uzyskał większość głosów, zwyciężył to głosowanie – dodał Wiącek.

Zapytany, czy gdyby zarządzono „szóste podejście” do wybory RPO, kandydowałby ponownie, odparł: – To jest trudne pytanie, nie chciałbym w tej chwili na nie odpowiadać. Trudno mi się ustosunkować do takiego pytania.

Przeczytaj także: Ikonowicz: Lidka pomaga ludziom. Zrobiłbym wszystko, żeby została RPO

źródło:

Zobacz więcej