RAPORT

Atak na Jana Pawła II

W środę niejawne posiedzenie Sejmu. Szef CIS wyjaśnia, na czym to polega [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

W środę o 9 rano rozpocznie się zwołane na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego posiedzenie niejawne Sejmu. Przedstawiona zostanie na nim informacja w sprawie cyberataków, które dotknęły Polskę. Obrady podczas tajnego posiedzenia Sejmu są prowadzone w szczególnym rygorze i zgodnie z procedurami dla posłów, a także dla dziennikarzy.

Rosyjski atak hakerski na konto Dworczyka? Komentarz białoruskiego opozycjonisty

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że atak wymierzony w ministra Michała Dworczyka, wspierającego działania na rzecz Wolnej Białorusi, to przykład...

zobacz więcej

Tajne posiedzenie Sejmu to bezsprzecznie nadzwyczajne wydarzenie dla parlamentu. Obrady są prowadzone w szczególnym rygorze i zgodnie z precyzyjnymi procedurami. Przygotowania organizacyjne do środowych obrad rozpoczną się bezpośrednio po zakończeniu wtorkowych. W nadzwyczajnych okolicznościach będą pracowali także sejmowi korespondenci – przekazał dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Jak poinformował, dziennikarze nie będą mogli być obecni na galerii Sali Posiedzeń, ale do ich dyspozycji pozostaną, jak dotychczas, okolice tzw. stolika dziennikarskiego na I piętrze oraz Sala Kolumnowa.

– Dodatkowo po zakończeniu wtorkowych obrad, redakcje będą zobligowane do usunięcia sprzętu elektronicznego z galerii, a także innych pomieszczeń przylegających do Sali Posiedzeń. Ten sprzęt, który zostanie, ma być odłączony od zasilania – zaznaczył.

Z kolei posłowie wchodzący we środę do Sali Posiedzeń - poinformował - będą sprawdzani przy pomocy urządzeń detekcyjnych.

Jakie konsekwencje dla posła, który nie podda się kontroli?


– Zgodnie z przepisami, parlamentarzyści nie będą mogli wnieść do Sali Posiedzeń żadnych urządzeń umożliwiających rejestrację lub transmisję obrazu albo dźwięku, czy też nawiązywanie łączności oraz innych urządzeń umożliwiających ujawnienie informacji z sali. Nie jest możliwe również wnoszenie teczek, torebek, czy innego rodzaju bagażu podręcznego. Odmowa poddania się kontroli oznacza brak możliwości udziału w tajnych obradach – wyliczał Grzegrzółka. Poinformował, że w Sali Posiedzeń kamery zostaną wyłączone i ustawione tak, aby nie była możliwa rejestracja obrad. Wyłączona zostanie też sieć wi-fi oraz odłączone zostaną aparaty telefoniczne w Sali Posiedzeń i pomieszczeniach przyległych. Wyłączone zostanie studio telewizyjne.

Dodał, że za realizację działań ochronnych jest odpowiedzialna Straż Marszałkowska.

Cyberatak na skrzynkę ministra Dworczyka


Tydzień temu szef KPRM Michał Dworczyk poinformował o hakerskim ataku na skrzynkę mailową i media społecznościowe jego i jego żony. W oświadczeniu podkreślił, że „w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny”. Dworczyk ocenił, że „z całą pewnością można stwierdzić, iż celem tego typu cyberataków jest dezinformacja i w związku z tym właściwe służby specjalne RP prowadzą wszelkie niezbędne działania wyjaśniające”.

Kogo jeszcze zaatakowali hakerzy?


Rzecznik rządu, pytany czy ktoś inny z rządu oprócz szefa KPRM padł ofiarą ataków cybernetycznych, odparł, że na ten moment może powiedzieć tylko, że „jeżeli chodzi o ataki cybernetyczne, to ich skala jest szeroka i nie dotyczy tylko ministra Dworczyka, nie dotyczy tylko członków rządu, nie dotyczy tylko partii Prawo i Sprawiedliwość, dotyczy szerokiej grupy osób”.

Przeczytaj także: Dworczyk wydał oświadczenie ws. ataków hakerskich

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej