SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Jakiej postawy wobec Putina oczekują Amerykanie. Jest sondaż

Amerykanie chcą, aby Biden był twardy wobec Putina (fot. Sh.Valery/TASS/Forum)
Amerykanie chcą, aby Biden był twardy wobec Putina (fot. Sh.Valery/TASS/Forum)

Większość Amerykanów obwinia Rosję za ataki hakerskie i chce, aby prezydent Joe Biden zajął twarde stanowisko wobec prezydenta Władimira Putina. Tak wynika z sondażu ośrodka YouGov, przeprowadzonego na zlecenie telewizji CBS przed szczytem przywódców USA i Rosji w Genewie.

Biden wyjaśnił cel spotkania z Putinem. Wspomniał o „świętym zobowiązaniu”

Nie dążymy do konfliktu z Rosją – zadeklarował prezydent USA Joe Biden w poniedziałek wieczorem, na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu...

zobacz więcej

Według sondażu trzy czwarte Amerykanów obwinia Rosję za cyberataki na infrastrukturę w Stanach Zjednoczonych oraz ingerencję w amerykańskie wybory. 70 procent uważa, że Rosja stara się podważyć działania NATO. 28 procent badanych jest zdania, że Moskwa wykazuje wolę współpracy z USA na arenie międzynarodowej. 58 procent Amerykanów oczekuje, że Joe Biden zaprezentuje w Genewie twarde stanowisko wobec Władimira Putina, 42 procent wolałoby, aby prezydent wykazał wolę współpracy.

Za priorytetową kwestię w relacjach amerykańsko-rosyjskich badani uważają ataki hakerskie na USA, dokonywane z terytorium Rosji (41 proc.). W następnej kolejności są: rosyjska presja wobec sąsiednich krajów (19 proc.) oraz ingerencja w amerykańskie wybory (16 proc.). Tylko jeden na dziesięciu Amerykanów pozytywnie ocenia prezydenta Władimira Putina, 56 procent negatywne. Jedna trzecia mieszkańców USA nie ma wyrobionej opinii na temat rosyjskiego przywódcy.

źródło:

Zobacz więcej