SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Zabójstwo Jana Kuciaka. Słowacki Sąd Najwyższy unieważnił wyrok

Wyrok z ulgą przyjęły rodziny zamordowanych (fot. J.Porzycki/Nur/Getty Images)
Wyrok z ulgą przyjęły rodziny zamordowanych (fot. J.Porzycki/Nur/Getty Images)

Sprawą zabójstwa słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka ponownie zajmie się sąd pierwszej instancji. Tak postanowił dziś Sąd Najwyższy, który rozpatrywał apelację.

Zabójstwo Kuciaka: z trojga oskarżonych sąd skazał jednego

Sąd w Pezinoku koło Bratysławy oczyścił biznesmena Mariana Kocznera i jego znajomą Alenę Zsuzsovą z zarzutu zabicia z premedytacją dziennikarza...

zobacz więcej

Do zbrodni, w której zginęła również partnerka dziennikarza Martina Kusznirova, doszło w 2018 roku.

We wrześniu ubiegłego roku Specjalny Sąd Karny wydał wyrok uniewinniający biznesmena Mariana Kocznera i jego przyjaciółkę Alenę Zsuzsovą oskarżonych o zlecenie zabójstwa.

Sąd Najwyższy unieważnił tę decyzję i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia w pierwszej instancji. Specjalny Sąd Karny będzie musiał wziąć pod uwagę dowody, których nie dopuścił w poprzednim postępowaniu.

Wyrok z ulgą przyjęły rodziny zamordowanych, w tym matka Martiny, Zlatica Kusznirova. "To pierwszy krok w kierunku sprawiedliwości na Słowacji. Zaczynamy dalszą walkę za Martynkę, Janka i wszystkich Słowaków. Tu nie chodzi już tylko o nich, ale i o was dziennikarzy, żebyście nie bali się pisać, i o wszystkich ludzi, żeby życie na Słowacji było dobre i sprawiedliwe" - powiedziała po opuszczeniu sądu.

Słowacki Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok 25 lat więzienia dla Tomasza Szabo, który odpowiadał za pomoc w zbrodni oraz za zabójstwo słowackiego przedsiębiorcy Petera Molnara.

źródło:

Zobacz więcej