
Francuski minister edukacji narodowej, młodzieży i sportu Jean-Michel Blanquer ogłosił w poniedziałek przyjęcie czteroletniego planu szkolenia nt. sekularyzmu dla wszystkich pracowników zw. z edukacją. Według szefa resortu, program nauczania ma pomóc zrozumieć, dlaczego niektórzy „kwestionują wiedzę naukową oraz prowadzą ataki na ideę sekularyzmu i wartości Republiki”. Jak wskazuje Franceinfo, program powstał po zabójstwie nauczyciela Samuela Paty’ego.
Kim będą Indianie i niewolnicy dzisiejszych czasów? To będziecie wy – powiedział Eric Zemmour do zebranych podczas „Konwencji Prawicy” w Paryżu. W...
zobacz więcej
Ministerstwo Edukacji Narodowej Francji poinformowało w komunikacie, że od początku roku szkolnego 2021, „1000 szkoleniowców z wszystkich akademii i wszystkich departamentów skorzysta ze wzmocnionego i intensywnego szkolenia”. Jak dodano, „setka spośród nich, na bazie wolontariatu, będzie również mogła uczestniczyć w szkoleniu (…) w celu szkolenia »referentów ds. sekularyzmu«”. W jego ramach będzie można otrzymać dyplom akademicki, podobny do oferowanego przez Sorbonę.
Jak wyjaśnia resort, „ta sieć szkoleniowców zorganizuje następnie szkolenie w każdej szkole podstawowej, gimnazjum bądź liceum dla wszystkich pracowników”. W następstwie personel zaznajomiony z tematyką sekularyzmu i wartości Republiki będzie mógł przekazywać tę wiedzę uczniom.
Jak zauważa portal Franceinfo, jednym z celów projektu jest to, aby pracownicy znali „podstawę sekularyzmu oraz jego wymiary historyczne, filozoficzne i prawne”, a także „swoje prawa i obowiązki” jako funkcjonariuszy służby publicznej. Według założeń mają oni również być w stanie „pomóc uczniom rozwinąć ich krytyczne myślenie, odróżnić wiedzę od opinii lub przekonań oraz argumentować”.
Zobacz także: „Le Figaro”: Cenzura, groźby, przemoc – trudna wolność słowa na uniwersytetach
Muzułmanie we Francji nie poddają się sekularyzacji. Jeszcze przed 30 laty można było sądzić, że islam podzieli los głównych wyznań...
zobacz więcej
Plan „poświęcony szkoleniu personelu nt. sekularyzmu i wartości Republiki” został przedstawiony cztery miesiące po zabójstwie 16 października 2020 roku nauczyciela historii Samuela Paty’ego przed szkołą w miejscowości Conflans-Saint-Honorine w departamencie Yvelines na przedmieściach Paryża – zauważa portal Franceinfo. Do morderstwa doszło po tym, jak Paty pokazał swoim uczniom karykaturę Mahometa opublikowaną przez Charlie Hebdo.
Były inspektor generalny ds. edukacji narodowej Francji Jean-Pierre Obin w nowym sprawozdaniu – opracowanym na podstawie wywiadów przeprowadzonych pośród grona pedagogicznego i młodzieży – napisał m.in., że „u wielu uczniów rozwija się świadoma idea sekularyzmu”.
Uważa on również, że nauczyciele boją się niektórych uczniów lub rodziców. Według Obina istnieje „cierpienie, które wynika z ich wstydu, że się boją, oraz że czasami zrezygnowali z reagowania na pewne wypowiedzi lub z nauczania części ich programu”.
Zobacz także: Publiczne radio odmówiło emisji reklamy. Powodem słowo „chrześcijanie”
Renforcer la laïcité, c'est renforcer la République!
— Jean-Michel Blanquer (@jmblanquer) June 15, 2021
Je tiens à remercier Jean-Pierre Obin pour son rapport sur la formation des personnels aux valeurs de la République. Ses principales propositions seront intégrées au plan @education_gouv de formation à la laïcité dès septembre. pic.twitter.com/SefSqQc75W
#Laïcité à l'école : "Nous retiendrons chacune des mesures du rapport #Obin", promet @jmblanquer. Répondant à @ConstanceLeGrip, il assure que "nous continuons à aller dans la bonne direction d'affirmation de la laïcité".#DirectAN #QAG pic.twitter.com/9rk4UvqJ1l
— LCP (@LCP) June 15, 2021