RAPORT

Pogarda

Sekularyzm we Francji. Minister edukacji ogłosił plan szkolenia

We Francji ma ruszyć plan formacji nt. sekularyzmu dla nauczycieli (fot. Andia/Universal Images Group via Getty Images)
We Francji ma ruszyć plan formacji nt. sekularyzmu dla nauczycieli (fot. Andia/Universal Images Group via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Francuski minister edukacji narodowej, młodzieży i sportu Jean-Michel Blanquer ogłosił w poniedziałek przyjęcie czteroletniego planu szkolenia nt. sekularyzmu dla wszystkich pracowników zw. z edukacją. Według szefa resortu, program nauczania ma pomóc zrozumieć, dlaczego niektórzy „kwestionują wiedzę naukową oraz prowadzą ataki na ideę sekularyzmu i wartości Republiki”. Jak wskazuje Franceinfo, program powstał po zabójstwie nauczyciela Samuela Paty’ego.

Francuski dziennikarz z zarzutami. Tłumaczenie wystąpienia Zemmoura na portalu tvp.info

Kim będą Indianie i niewolnicy dzisiejszych czasów?  To będziecie wy – powiedział Eric Zemmour do zebranych podczas „Konwencji Prawicy” w Paryżu. W...

zobacz więcej

Ministerstwo Edukacji Narodowej Francji poinformowało w komunikacie, że od początku roku szkolnego 2021, „1000 szkoleniowców z wszystkich akademii i wszystkich departamentów skorzysta ze wzmocnionego i intensywnego szkolenia”. Jak dodano, „setka spośród nich, na bazie wolontariatu, będzie również mogła uczestniczyć w szkoleniu (…) w celu szkolenia »referentów ds. sekularyzmu«”. W jego ramach będzie można otrzymać dyplom akademicki, podobny do oferowanego przez Sorbonę.

Jak wyjaśnia resort, „ta sieć szkoleniowców zorganizuje następnie szkolenie w każdej szkole podstawowej, gimnazjum bądź liceum dla wszystkich pracowników”. W następstwie personel zaznajomiony z tematyką sekularyzmu i wartości Republiki będzie mógł przekazywać tę wiedzę uczniom.

Jak zauważa portal Franceinfo, jednym z celów projektu jest to, aby pracownicy znali „podstawę sekularyzmu oraz jego wymiary historyczne, filozoficzne i prawne”, a także „swoje prawa i obowiązki” jako funkcjonariuszy służby publicznej. Według założeń mają oni również być w stanie „pomóc uczniom rozwinąć ich krytyczne myślenie, odróżnić wiedzę od opinii lub przekonań oraz argumentować”.

Zobacz także: „Le Figaro”: Cenzura, groźby, przemoc – trudna wolność słowa na uniwersytetach


Muzułmanie we Francji żądają wprowadzenia szariatu

Muzułmanie we Francji nie poddają się sekularyzacji. Jeszcze przed 30 laty można było sądzić, że islam podzieli los głównych wyznań...

zobacz więcej

Plan „poświęcony szkoleniu personelu nt. sekularyzmu i wartości Republiki” został przedstawiony cztery miesiące po zabójstwie 16 października 2020 roku nauczyciela historii Samuela Paty’ego przed szkołą w miejscowości Conflans-Saint-Honorine w departamencie Yvelines na przedmieściach Paryża – zauważa portal Franceinfo. Do morderstwa doszło po tym, jak Paty pokazał swoim uczniom karykaturę Mahometa opublikowaną przez Charlie Hebdo.

Były inspektor generalny ds. edukacji narodowej Francji Jean-Pierre Obin w nowym sprawozdaniu – opracowanym na podstawie wywiadów przeprowadzonych pośród grona pedagogicznego i młodzieży – napisał m.in., że „u wielu uczniów rozwija się świadoma idea sekularyzmu”.

Uważa on również, że nauczyciele boją się niektórych uczniów lub rodziców. Według Obina istnieje „cierpienie, które wynika z ich wstydu, że się boją, oraz że czasami zrezygnowali z reagowania na pewne wypowiedzi lub z nauczania części ich programu”.

Zobacz także: Publiczne radio odmówiło emisji reklamy. Powodem słowo „chrześcijanie”


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej