RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybór RPO w Sejmie. Kto z Porozumienia za Staroń, kto od Kukiza za Wiąckiem?

Nie głosowało pięciu posłów Konfederacji (fot. PAP/Marcin Obara)
Nie głosowało pięciu posłów Konfederacji (fot. PAP/Marcin Obara)

Senator Lidia Staroń wybrana przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich (z zastrzeżeniem, że ten wybór musi jeszcze potwierdzić Senat) ubiega się o stanowisko z poparciem Zjednoczonej Prawicy, choć nie wszystkie partie rządzącej koalicji to poparcie wobec niej zadeklarowały. Porozumienie Jarosława Gowina miało głosować za Marcinem Wiąckiem, kandydatem opozycji. Czy wszyscy parlamentarzyści głosowali tak, jak zapowiadali liderzy? Podajemy szczegóły głosowania.

Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Sejm podczas wtorkowego posiedzenia podjął uchwałę o powołaniu nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Na to stanowisko wybrał senator Lidię Staroń....

zobacz więcej

Z 232 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości – zrzeszającego zarówno parlamentarzystów będących członkami PiS, jak i Solidarnej Polski oraz Porozumienia – 223 głosowało za kandydaturą Lidii Staroń. W tej liczbie znalazło się dwóch obecnych członków Porozumienia – Mieczysław Baszko i Anna Dąbrowska-Banaszek – a także kilku byłych: współzałożyciel tej partii Jacek Żalek, była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz związani z grupą Adama Bielana Kamil Bortniczuk, Włodzimierz Tomaszewski i Michał Cieślak.

Głosy posłów Porozumienia


Za kandydaturą Marcina Wiącka głosowali zrzeszeni w klubie PiS posłowie Porozumienia: Stanisław Bukowiec, lider stronnictwa Jarosław Gowin, Andrzej Gut-Mostowy, Iwona Michałek, Wojciech Murdzek, Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Magdalena Sroka i Michał Wypij, a także niezrzeszona posłanka tej partii Monika Pawłowska (dostała się do parlamentu z listy Lewicy jako działaczka Wiosny) oraz poseł koła Polskie Sprawy Andrzej Sośnierz – również członek partii Jarosława Gowina.

Wiącka poparli też wszyscy posłowie klubu Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej (PSL ), Lewicy i koła Polska2050.

Nie wszyscy z Kukiz’15 za Lidią Staroń


Za Lidią Staroń głosował Paweł Kukiz i dwóch posłów z jego koła: Jarosław Sachajko oraz Stanisław Żuk. Ale poseł Stanisław Tyszka zdecydował się na poparcie Marcina Wiącka.

Krzysztof Bosak przeciw wszystkim, Artur Dziambor za Wiąckiem, liderzy Konfederacji nie głosują


Koło Konfederacji jest jedynym spośród wszystkich klubów i kół, w przypadku którego część posłów – i to znaczna – nie brała udziału w głosowaniu. Na jedenastu parlamentarzystów tego koła aż pięciu nie zagłosowało za żadnym kandydatem, w tym liderzy ugrupowania Grzegorz Braun i Janusz Korwin-Mikke, oraz Konrad Berkowicz, Krzysztof Tuduj i Michał Urbaniak. To tak, jakby w głosowaniu, w którym uczestniczą wszyscy pozostali, zabrakło 105 posłów klubu PiS albo 58 posłów klubu KO. Co więcej, tylko wśród posłów Konfederacji znaleźli się tacy, którzy zagłosowali przeciw obydwojgu kandydatom. To były kandydat konfederatów na prezydenta Krzysztof Bosak i Dobromir Sośnierz.

Staroń coraz bliżej zostania RPO. Zdradza kulisy: Gowin gra nie fair

Już we wtorek posłowie mają zdecydować, kogo wybiorą na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Po decyzji, jaka zapadła w ostatnich dniach w Sejmie,...

zobacz więcej

Głos za Lidią Staroń oddało trzech parlamentarzystów tej formacji: Krystian Kamiński, Jakub Kulesza i Robert Winnicki. Artur Dziambor poparł Marcina Wiącka.

Mniejszość Niemiecka za Marcinem Wiąckiem


Posłowie Koła Polskie Sprawy głosowali wszyscy tak samo jak wspomniany już Andrzej Sośnierz, czyli za Marcinem Wiąckiem. Poza nim chodzi o dwoje parlamentarzystów, którzy weszli do Sejmu z poparciem Pawła Kukiza: Pawła Szramkę i Agnieszkę Ścigaj.

Spośród posłów niezrzeszonych Lidię Staroń poparł Lech Kołakowski, który wystąpił z Prawa i Sprawiedliwości po tym, jak został zawieszony w prawach członka partii za głosowanie przeciw nowelizacji o ochronie zwierząt, a także Łukasz Mejza, działacz Bezpartyjnych Samorządowców, który startował z listy PSL-KP i objął mandat w 2021 r. po śmierci posłanki Jolanty Fedak.

Wspomniana już Monika Pawłowska z Porozumienia, Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej, a także związani wcześniej z Platformą Obywatelską Zbigniew Ajchler, Ireneusz Raś i Paweł Zalewski poparli kandydata opozycji

Przeczytaj także: Gowin wspiera kandydata opozycji na RPO. Staroń: Mnie namawiał do startu od miesięcy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej