SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

IKEA we Francji szpiegowała pracowników. Jest wyrok

IKEA France skazana za szpiegostwo pracowników (fot. Marc Piasecki/Getty Images)
IKEA France skazana za szpiegostwo pracowników (fot. Marc Piasecki/Getty Images)

We wtorek Trybunał Karny w Wersalu skazał firmę IKEA France na milion euro grzywny, a jednego z jej byłych dyrektorów na dwa lata więzienia w zawieszeniu oraz 50 tys. euro grzywny. Trybunał uznał francuską filię szwedzkiego giganta meblowego winną szpiegowania kilkuset pracowników, w tym związkowców w latach 2009-2012.

Ruszył proces ws. zwolnienia pracownika sklepu IKEA

Przed krakowskim sądem ruszył w piątek proces przeciwko Katarzynie N., która kierowała działem personalnym w krakowskim sklepie IKEA. Prokuratura...

zobacz więcej

Były dyrektor generalny IKEA France Jean-Louis Baillot został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 50 tys. euro. Proces w tej sprawie rozpoczął się w marcu. Prokuratura żądała dwóch milionów kary dla IKEA France, oskarżając firmę o „masową inwigilację” swoich pracowników.

Prokurator Pamela Tabardel oświadczyła 30 marca, że stawką tego procesu jest „ochrona naszego życia prywatnego w związku z zagrożeniem masową inwigilacją”. Prosiła, aby wyrok był „silnym przesłaniem” wysłanym do wszystkich firm handlowych.

W sprawie sądzono piętnaście osób, byłych kierowników firmy, kierowników sklepów, policjantów oraz szefa prywatnej firmy detektywistycznej, która dostarczała nielegalnych danych zarządowi firmy.

IKEA wycofuje talerze, miski i kubki. Pękają, można się oparzyć

IKEA zamieściła na swojej stronie internetowej komunikat, w którym apeluje do wszystkich klientów posiadających miski, talerze i kubki HEROISK oraz...

zobacz więcej

Ujawniony przez prasę skandal, a następnie otwarta przez śledczych w 2012 roku sprawa ujawniła zorganizowany system monitorowania pracowników i niektórych klientów. Szefowie francuskiej filii IKEA uzyskali nielegalny dostęp do akt kryminalnych, wyciągów bankowych, zlecali również śledzenie aktywności w mediach społecznościowych swoich pracowników i klientów.

IKEA została oskarżona o ukrywanie kilku przestępstw, m.in. związanych z „naruszeniem tajemnicy zawodowej” oraz „zbieraniem danych osobowych w sposób oszukańczy, nieuczciwy lub niezgodny z prawem”. Według prokuratora nielegalne praktyki miały miejsce na początku lat 2000, ale przestępstwa z poprzednich lat uległy przedawnieniu.

Szwedzka firma zatrudnia we Francji około 10 tys. pracowników i ma 34 sklepy na terenie kraju. W związku z rewelacjami opublikowanymi w prasie szwedzki gigant meblowy zapowiedział szereg etycznych działań mających na celu przywrócenie reputacji firmie i wyciągnięcie wniosków z tego skandalu.

źródło:

Zobacz więcej