SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Kandydat na kanclerza RFN chwali Nord Stream 2. Podał, kiedy może zostać uruchomiony

Kandydat na kanclerza Niemiec Armin Laschet o Nord Stream 2 (fot. arch.PAP/J.Büttner/dpa-Zentralbild/ZB)
Kandydat na kanclerza Niemiec Armin Laschet o Nord Stream 2 (fot. arch.PAP/J.Büttner/dpa-Zentralbild/ZB)

W wywiadzie dla Deutsche Welle chadecki kandydat na kanclerza Niemiec Armin Laschet opowiedział się za dialogiem z Rosją i chwalił decyzję USA, które zaakceptowały powstanie Nord Stream 2. Jednocześnie wskazał, że „ten gazociąg nie może być używany do tego, by szantażować Ukrainę, kraje bałtyckie czy Polskę”. Laschet jest przekonany, że jeszcze w tym roku gazociąg zostanie uruchomiony.

USA odpuszczają ws. Nord Stream 2. Jaki: Putin będzie mógł szantażować

Europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki skrytykował na łamach tygodnika „Der Spiegel” rezygnację USA z sankcji przeciwko Nord Stream 2. Zarzucił...

zobacz więcej

„Jasne stanowisko” wobec Rosji w sprawie łamania prawa międzynarodowego, a jednocześnie gotowość do współpracy – tak kandydat CDU/CSU na kanclerza Niemiec i premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet wyobraża sobie relacje z Moskwą. W wywiadzie dla Deutsche Welle na marginesie konferencji Global Media Forum 2021 polityk unika ostrych słów pod adresem Rosji i popiera Nord Stream 2, czyniąc zastrzeżenia. Ten gazociąg nie może być używany do tego, by szantażować Ukrainę, kraje bałtyckie czy Polskę – podkreślił.

Kiedy ruszy gazociąg?


Laschet uważa, że „jasna postawa” wobec Rosji i Chin oznaczać powinna, że trzymamy się naszych podstawowych zasad i „nie akceptujemy łamania prawa międzynarodowego”. To dotyczy w szczególności aneksji Krymu, która jest sprzeczna z prawem międzynarodowym” – powiedział i dodał, że „to nie wyklucza poszukiwania możliwości współpracy”. W jego ocenie „gdy są trudności, to trzeba rozmawiać więcej, a nie mniej”. Polityk CDU dodał, że cieszy się ze spotkania prezydentów USA Joe Bidena i Rosji Władimira Putina. „Wreszcie znów spotkanie amerykańskiego i rosyjskiego prezydenta. Tego potrzeba szczególnie w czasach kryzysu” – ocenił.

Baltic Pipe i Nord Stream 2. „Jeśli Niemcy tego nie chcą, to zrobi to Polska”

Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii...

zobacz więcej

Laschet komentując kontrowersje wokół rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 podkreślił, że zawsze stał na stanowisku, iż „potrzebujemy tego gazociągu”. „To projekt gospodarczy, który służy zaopatrzeniu w energię” – oświadczył. Dodał, że cieszy się, że prezydent Joe Biden odstąpił od nałożenia sankcji wobec spółki Nord Stream 2.

Laschet jest przekonany, że jeszcze w tym roku gazociąg zostanie uruchomiony. „Gdy tylko gaz zacznie płynąć, to trzeba bardzo uważać na dochowanie tych reguł geopolitycznych i ochronę Ukrainy. To uzgodnione na poziomie europejskim” – powiedział polityk.

Geopolityczne znaczenie Nord Stream 2


Od początku prac na Nord Stream 2 politycy, eksperci i polski rząd podkreślają jego znaczenie geopolityczne dla regionu. Ekspert ds. rynków energetycznych Mateusz Kubiak cytowany przez portal energetyka24 podkreślał, że jego ukończenie będzie mieć daleko idące konsekwencje gospodarcze, ale i polityczne dla całego regionu. „Ukraina straci swoje znaczenie tranzytowe” – wskazał. Jego zdaniem można domniemywać, że przez to z biegiem lat zainteresowanie sprawą ukraińską na zachodzie Europy będzie malało.

Kubiak podkreślił, że w przypadku oddania do użytku Nord Stream 2 „zmianie ulegnie cała architektura przepływów gazu w regionie. Przesył przez Ukrainę i Słowację zostanie ograniczony, a w zamian rosyjski gaz będzie płynął na zachód od Polski i niejako oplatał Europę Środkowo-Wschodnią. Skutkiem będzie też zacementowanie roli Rosjan jako dominującego dostawcy gazu w regionie. Zyskają oni dodatkową elastyczność i będą mogli w większym stopniu oddziaływać na regionalny rynek” – wskazał Kubiak, ekspert ds. rynków energetycznych w Esperis Consulting.

We wrześniu 2020 roku ponad setka byłych i obecnych dyplomatów, polityków i ekspertów wezwała w otwartym liście KE i państwa UE do podjęcia kroków prowadzących do zarzucenia projektu Nord Stream 2. Zdaniem sygnatariuszy listu projekt Nord Stream 2 podważa „relacje transatlantyckie oraz ideę europejskiej jedności” i potencjalnie może zaszkodzić ukraińskiej gospodarce.

źródło:
Zobacz więcej