RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Masakra obszaru Natura 2000”? Lasy Państwowe: nie masakra, a ochrona

Rzecznik LP mówi o ochronie lasów w Polsce (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)
Rzecznik LP mówi o ochronie lasów w Polsce (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

Jeden z dziennikarzy zaalarmował w sieci o bezprawnym niszczeniu przyrody w Dolinie Dolnej Pilicy. „To nie masakra, a konieczne prace realizowane według Planu Zadań Ochronnych meandrującej tam rzeki i mozaiki siedlisk” – tłumaczą Lasy Państwowe. – A lasów w Polsce co roku przybywa. Po wojnie zajmowały 20 proc. powierzchni kraju, dziś jest to 30 proc. – przekonuje w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik LP Michał Gzowski i apeluje o nierozpowszechnianie fake newsów.

„Namioty” na leśnych krzewach. Przypominają pajęczyny. Jak powstały?

Interesujące zjawisko można zaobserowować na przydrożnych czy rosnących na skraju lasu krzewach. Całe rośliny są pokryte substancją przypominającą...

zobacz więcej

Świadomość ekologiczna wśród Polaków rośnie. Coraz więcej z nas segreguje śmieci, oszczędza wodę, a ze spacerów w lesie zabiera ze sobą i wyrzuca do kosza kilka przypadkowo znalezionych butelek.

Z drugiej strony dochodzi też do licznych sytuacji, gdy ktoś udostępnia w sieci zdjęcia ściętych drzew i pisze o skandalu, chociaż wcześniej nie sprawdził, czy alarm jest uzasadniony.

Zobacz także -> Legalne nocowanie w lesie [WIDEO]

„Obszar Natura 2000 zmasakrowany wycinką. Obok Inowłodza” – napisał ostatnio jeden z dziennikarzy i udostępnił w sieci zdjęcie obszaru Natura 2000 – Doliny Dolnej Pilicy.

„Spieszymy wyjaśnić: nie »masakra«, a konieczne prace według Planu Zadań Ochronnych meandrującej tam rzeki i mozaiki siedlisk. To dzięki wieloletniej pracy leśników doceniono ten region, tworząc tam obszar Natura 2000” – odpowiedzieli w sieci przedstawiciele Lasów Państwowych. Wyjaśnili, że wszystkie te informacje są ogólnodostępne. „Wystarczy wpisać w wyszukiwarce: Dolina Dolnej Pilicy PLH140016” – zaznaczyli.

Tych kilka kroków faktycznie kieruje internautów do dokumentów z Dziennika Urzędowego Województwa Mazowieckiego i szczegółowych zarządzeń z 2014 i 2016 roku.

Czy Niemcy uklękną, by przeprosić za zbrodnie II wojny światowej?

Temat klękania piłkarzy, jako forma przeprosin za rasizm i niewolnictwo budzi ogromne emocje. Wbrew temu, co zapowiadano, na Euro 2020 większość...

zobacz więcej

Rozpowszechnianie informacji niepełnych lub fake newsów


O komentarz w sprawie portal tvp.info poprosił więc Michała Gzowskiego, rzecznika LP. Jak zaznaczył nasz rozmówca, lasów w Polsce regularnie przybywa. – Po wojnie zajmowały one ok. 20 proc. powierzchni kraju, dziś jest to 30 proc. – to europejska czołówka. Obszary Natura 2000 zajmują już jedną piątą cześć Polski i także tych terenów jest coraz więcej – zaznaczył.

Zobacz także -> Zaśmiecił las oponami. Niedługo pozostawał anonimowy

– Wiele uwag wobec działań Lasów Państwowych wynika z rozpowszechnianych w serwisach społecznościowych – często w dobrej wierze i przez osoby, którym na sercu leży ochrona polskiej przyrody – informacji niepełnych czy wynikających z niezrozumienia zasad ochrony ekosystemów leśnych, a także niestety fake newsów – dodał.

Michał Gzowski zaznaczył, że dotyczy to m.in. nieprawdziwej informacji o rzekomych „masowych wycinkach” lasów.

Polskie lasy zagrożone pożarem. Gdzie jest najgorzej?

Duże zagrożenie pożarowe występuje głównie na zachodzie Polski czyli w woj. lubuskim, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, częściowo na Kujawach oraz...

zobacz więcej

Lasy. Ile do wycinki, a ile zostaje?


Rzecznik Lasów Państwowych powiedział portalowi tvp.info, że poziom pozyskiwania drewna jest ściśle powiązany ze wzrostem zasobów przyrodniczych.

– Pozyskuje się tylko 2/3 rocznego przyrostu, resztę pozostawiając matce naturze. Dzięki temu sukcesywnie zwiększa się powierzchnia naszych lasów, a polskiej gospodarce możemy dostarczać drewno – stwierdził.

Zobacz także -> Na majówkę do lasu. Lasy Państwowe rozszerzają program dla miłośników przyrody

Gzowski uważa, że jest to „element normalnej, prowadzonej od dziesięcioleci trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, która przewiduje m.in. pozyskiwanie drewna z lasów gospodarczych czy usuwanie drzewostanów zamierających z powodu np. nagłego wzrostu liczby szkodników”. Jako przykład wymienił masowe występowanie kornika ostrozębnego na Lubelszczyźnie i Kujawach.

Natura 2000. Jak ją chronić?


Rzecznik Lasów Państwowych tłumaczy, że obszary Natura 2000 są wyznaczane na terenach, na których występują różnego rodzaju cenne elementy środowiska i nie zawsze są to drzewa. To także np. jaskinie, łąki czy tereny wodne. Obszary te zwykle nie są wyłączone spod gospodarki leśnej.

Złowił suma giganta. Takiej ryby jeszcze tam nie widzieli [WIDEO]

Zalew Zemborzycki słynie nie tylko ze swoich walorów rekreacyjno-wypoczynkowych, ale jest także świetną bazą dla miłośników wędkarstwa. O tym, że z...

zobacz więcej

– Przeciwnie, leśnicy zgodnie z długoletnimi Planami Zadań Ochronnych, które są tworzone dla każdego takiego obszaru przy współpracy ekspertów, a zatwierdzane na poziomie ministerstwa zgodnie z przepisami unijnymi, mają obowiązek podejmowania niezbędnych działań „odpowiadających ekologicznym wymaganiom ekosystemów, w celu utrzymania lub odtworzenia właściwego stanu ochrony” – podkreśla.

– Czasami prośrodowiskowe gospodarowanie sprowadza się do pozostawienia obumarłych drzew lub objęcia ochroną konkretnych drzew ze względu na gniazda rzadkich gatunków ptaków. Innym razem trzeba podejmować działania kompleksowe, jak np. wdrożenie rębni – systemu gospodarowania mającego na celu stworzenie najkorzystniejszych warunków dla odnowienia lasu. Wybór odpowiednich działań zależy od rodzaju i stanu danego ekosystemu leśnego, zawsze jednak są to prace podejmowane zgodnie z Programem Ochrony Przyrody – dodaje.

Zobacz także -> Uwaga na niedźwiedzie! W Bieszczadach spacerują nie tylko turyści [WIDEO]

W rozmowie z portalem tvp.info Michał Gzowski mówi, że ochrona przyrody nigdy nie oznaczała i nie może oznaczać bezczynności. Przekonuje, że na straży lasów od stu lat stoją polscy leśnicy i to dzięki ich doświadczeniu, wiedzy i odpowiedzialności mamy dziś w Polsce tak dużo terenów zielonych, z których może korzystać każdy z nas.

– To jest dziedzictwo narodowe, które leśnicy przekazują kolejnym pokoleniom w coraz lepszym stanie – zapewnia.

źródło:
Zobacz więcej