RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Napaść na tle seksualnym, rasizm – zarzuty wobec żołnierzy Bundeswehry na Litwie

Czterech żołnierzy już zostało wycofanych do Niemiec (fot. PAP/EPA/F.STRANGMANN, zdjęcie ilustracyjne)
Czterech żołnierzy już zostało wycofanych do Niemiec (fot. PAP/EPA/F.STRANGMANN, zdjęcie ilustracyjne)

Niemieccy żołnierze z misji NATO na Litwie zostali oskarżeni o napaść na tle seksualnym, znieważanie m.in. na tle rasistowskim oraz wymuszenia. Czterech z nich już zostało wycofanych do Niemiec, jednak zarzuty dotyczą jeszcze kilku kolejnych.

Żołnierz Bundeswehry trzymał w domu nielegalną broń i amunicję

W domu żołnierza Bundeswehry stacjonującego w ośrodku Pfullendorf w Badenii-Wirtembergii znaleziono broń krótką i długą, granat ręczny i materiały...

zobacz więcej

Agencja DPA dotarła do pisma ministerstwa obrony, z którego wynika, że sprawa, „zgodnie z obecnym stanem wiedzy”, dotyczy dziesięciu osób. Pod koniec kwietnia żołnierze mieli uczestniczyć w imprezie, podczas której m.in. śpiewano antysemickie piosenki oraz dopuszczono się napaści na tle seksualnym. Incydent został zgłoszony przez jednego z żołnierzy 8 czerwca.

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer wezwała do wyciągnięcia konsekwencji wobec podejrzanych. – Nadal jest wyjaśniane, do czego dokładnie doszło podczas imprezy. Jedno jest pewne: cokolwiek się stało, będzie ścigane i surowo karane – zaznaczyła.

Żołnierze Bundeswehry przebywają na Litwie w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (Enhanced Forward Presence) na tzw. wschodniej flance.

Przeczytaj także: Dymisje w niemieckiej policji. W tle powiązania z neonazistami

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej