SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Święto Żandarmerii Wojskowej. Minister obrony dziękuje żołnierzom

Żandarmi aktywnie włączyli się w zwalczanie pandemii COVID-19 (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Żandarmi aktywnie włączyli się w zwalczanie pandemii COVID-19 (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Wielokrotnie dowiedliście profesjonalizmu, oddania oraz wysokich umiejętności. Cieszycie się szacunkiem i uznaniem nie tylko w Polsce, ale również wśród naszych sojuszników – napisał szef MON Mariusz Błaszczak w liście do żołnierzy Żandarmerii Wojskowej z okazji ich święta.

Żandarmeria zatrzymała byłego dowódcę rodzajów sił zbrojnych generała Lecha M.

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała byłego dowódcę rodzajów sił zbrojnych generała broni Lecha M. i dwie inne osoby – ustalił portal tvp.info. – ŻW...

zobacz więcej

We wtorek w siedzibie Żandarmerii Wojskowej w Warszawie miały miejsce uroczyste obchody Święta Żandarmerii Wojskowej. Szefa MON na uroczystości zastąpił wiceminister w tym resorcie Wojciech Skurkiewicz, który odczytał list Błaszczaka do żandarmów wojskowych z okazji ich święta.

Szef MON w liście podkreślił, że Żandarmeria Wojskowa jest formacją o „szczególnym charakterze”. „Jej żołnierze pełnią odpowiedzialną służbę wszędzie tam, gdzie funkcjonuje Wojsko Polskie i tam, gdzie społeczeństwo potrzebuje wsparcia. Tak było w trudnym czasie epidemii COVID-19, gdy przyszliście z pomocą Polakom” – podkreślił Błaszczak w liście.

Wśród innych wydarzeń, w których uczestniczyli pełniący swą służbę żołnierze ŻW, Błaszczak wymienił: święta państwowe, patriotyczne i religijne, a także Euro 2012, Światowe Dni Młodzieży i Szczyt NATO w Warszawie w 2016 r.

„Każde z tych wydarzeń wiązało się z wielką odpowiedzialnością, ciężką pracą i długotrwałymi przygotowaniami. Ze wszystkim ŻW poradziła sobie doskonale. Wielokrotnie dowiedliście profesjonalizmu, oddania oraz wysokich umiejętności. Cieszycie się szacunkiem i uznaniem nie tylko w Polsce, ale również wśród naszych sojuszników. Zapracowaliście na to” – napisał Błaszczak.

W liście podziękował żołnierzom żandarmerii za trudną i rzetelną służbę. Życzył im pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.

Z okazji święta list do swoich żołnierzy skierował też Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej gen. Tomasz Połuch. „W tym szczególnym dla Żandarmerii Wojskowej dniu składam wszystkim szczere wyrazy podziękowania i uznania za zaangażowanie, determinację i trud włożony w realizację zadań służbowych w trudnym czasie pandemii. Gratuluję awansowanym i odznaczonym – niech ten dzień będzie powodem do dumy z osiągnięć i inspiracją do dalszej służby i pracy” – napisał. Żandarmeria Wojskowa powstała w 1990 roku i jest wyspecjalizowaną służbą wchodzącą w skład Sił Zbrojnych RP. Podstawowym celem formacji jest zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej oraz ochranianie porządku publicznego, a także zapobieganie przestępstwom popełnianym na terenie jednostek wojskowych i w miejscach publicznych.

Żandarmi aktywnie włączyli się w zwalczanie pandemii COVID-19. Codziennie kilkuset żołnierzy ŻW i kilkadziesiąt jednostek sprzętu jest zaangażowanych w zadania przeciwepidemiczne.

źródło:
Zobacz więcej