SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Fogiel: Była próba wyłudzenia danych dostępowych do poselskich maili

Premier zwrócił się o zwołanie niejawnego posiedzenia izby (fot. PAP/Rafał Guz)
Premier zwrócił się o zwołanie niejawnego posiedzenia izby (fot. PAP/Rafał Guz)

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel przekazał, że we wtorek ktoś podjął próbę wyłudzenia danych dostępowych do poselskich maili. – Każdy może być narażony, a w kwestiach bezpieczeństwa w sieci odbywa się ciągły wyścig zbrojeń – dodał.

Premier zwrócił się do marszałek Witek o zwołanie posiedzenia ws. cyberataków

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do marszałek Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia Sejmu w trybie niejawnym, by przedstawić skalę ataków...

zobacz więcej

„Jutro niejawne posiedzenie Sejmu nt. cyberataków na Polskę. A dzisiaj ktoś podjął próbę wyłudzenia danych do poselskich maili. Każdy może być narażony, a w kwestiach bezpieczeństwa w sieci odbywa się ciągły wyścig zbrojeń” – napisał Fogiel na Twitterze.

Do wpisu dołączył zrzut ekranu, na którym widać wiadomość zatytułowaną „Powiadomienie o zagrożeniu uzyskaniem nieautoryzowanego dostępu do osobistych kont użytkowników”. W treści wiadomości zalecono zmianę hasła za pomocą specjalnego formularza, by zabezpieczyć konto pocztowe.

„Ustawienia zostaną zastosowane po sprawdzeniu wprowadzonych danych. W przeciwnym razie twoje konto zostanie dezaktywowane” – głosi wiadomość, którą upublicznił Fogiel.

Na jej końcu widnieje podpis „Bardzo dziękuję za zrozumienie, Administrator Sejm RP”. Na grafice udostępnionej przez wicerzecznika PiS zwrócono uwagę na adres domniemanego admina – poczta@sej.pl.

We wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że w środę o godz. 9 rozpocznie się niejawne posiedzenie izby, na którym przedstawiona ma być informacja w sprawie ostatnich cyberataków. Z prośbą, by zorganizować w trybie pilnym takie niejawne posiedzenie Sejmu zwrócił się premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Cyberatak na belgijskie MSW. Jakie dane wykradziono?

Andrzej Duda po spotkaniu z Joe Bidenem. „Mogę państwu zdradzić…”

Podczas odbywającego się szczytu NATO w Brukseli doszło do spotkania przywódców Polski i USA. O czym rozmawiali? – Cieszę się, bo rozmowy z...

zobacz więcej

Rzecznik rządu Piotr Müller zaznaczył, że premier zwrócił się o zwołanie niejawnego posiedzenia izby, aby posłowie mogli zapoznać się z materiałami, które mają „charakter klauzulowany”.

Szef KPRM Michał Dworczyk w ubiegłym tygodniu oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę e-mail i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe.

Podkreślił jednocześnie, że „w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny”.

Dworczyk ocenił, że „z całą pewnością można stwierdzić, iż celem tego typu cyberataków jest dezinformacja i w związku z tym właściwe służby specjalne RP prowadzą wszelkie niezbędne działania wyjaśniające”.

Zobacz także: Rosja ukarała Facebooka wysoką grzywną. W tle protesty w obronie Nawalnego 

Na pytanie, czy ktoś inny z rządu oprócz szefa KPRM Michała Dworczyka padł ofiarą ataków cybernetycznych, Müller odparł, że na ten moment może powiedzieć tylko, że „jeżeli chodzi o ataki cybernetyczne, to ich skala jest szeroka i nie dotyczy tylko ministra Dworczyka, członków rządu, partii PiS; dotyczy szerokiej grupy osób”.

źródło:

Zobacz więcej