SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

„Bezpieczeństwo to inwestycja”. Prezydent Duda na konferencji GLOBSEC

Jedyna skuteczna strategia odbudowy świata po pandemii, to ta, która przewiduje globalną solidarność; celem musi być uniknięcie nowych podziałów: na lepszych i gorszych, na bogatszych i biedniejszych, zaszczepionych i niezaszczepionych – oświadczył Andrzej Duda w Bratysławie. Polski prezydent wziął udział w konferencji GLOBSEC, poświęconej sprawom bezpieczeństwa, gospodarki, a także współpracy europejskiej i transatlantyckiej.

„Zdecydowane przywiązanie”. Komunikat Białego Domu po spotkaniu Duda-Biden

Prezydenci Biden i Duda rozmawiali o wzmocnieniu NATO i szczycie z prezydentem Putinem – informuje Biały Dom po spotkaniu przywódców Polski i USA....

zobacz więcej

Tegoroczna, 16. edycja forum odbywa się w dniach 15-17 czerwca w formacie hybrydowym; tematem debaty jest „środkowoeuropejska droga do odbudowy po pandemii”.

Prezydent: Jesteśmy tu dzięki ogromnemu wysiłkowi medyków


Prezydent Andrzej Duda wyraził satysfakcję, że możliwy jest osobisty udział przywódców w konferencji GLOBSEC w Bratysławie. Podkreślił, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie bezpieczeństwo, które zawdzięczamy ogromnemu wysiłkowi służb medycznych i miesiącom wyrzeczeń związanych z licznymi ograniczeniami dotyczącymi pandemii.

– Dziś żyjemy nadzieją, że ludzkość weszła na ścieżkę powrotu do normalności, że wraz z pojawieniem się szczepionek skutecznie zarządzamy tym kryzysem – powiedział Duda.

Zaznaczył, że „niewiele jest na świecie zjawisk, które miałyby tak bardzo powszechny charakter jak pandemia SARS-CoV-2”. – Ten niepozorny patogen zaatakował cały świat, uderzając nie tylko w zdrowie publiczne, przynosząc śmierć i cierpienie. Ale przede wszystkim zachwiał społecznym poczuciem bezpieczeństwa, zachwiał fundamentami światowej ekonomii. Żadne społeczeństwo i żadna gospodarka nie oparły się kryzysowi – podkreślił polski prezydent.

„Bez solidarności żaden kraj nie może czuć się bezpieczny”


– W tym kontekście z całą stanowczością i całym przekonaniem chcę podkreślić, że jedyna skuteczna strategia popandemicznej odbudowy świata, w tym naszego regionu Europy Środkowej, to ta, która przewiduje (...) globalną solidarność, zrozumienie, współdziałanie – oświadczył Duda. Jak zaznaczył, „żaden kraj nie może czuć się bezpieczny, jeśli inne państwa wciąż zmagają się z epidemią i jej skutkami”.

PO wrzuciła zdjęcie prezydenta Dudy z Obamą. Będą mieć kłopoty

Platforma Obywatelska użyła zdjęcie prezydenta RP Andrzeja Dudy z byłym przywódcą USA Barackiem Obamą. „Macie prawa do niego, jakąś licencję,...

zobacz więcej

Według prezydenta odbudowa gospodarek będzie o wiele trudniejsza, jeśli cały globalny organizm gospodarczy nie będzie w pełni zdrowy. – Dlatego solidarność także w dzieleniu się dostępem do szczepionek ma fundamentalne znaczenie – zaznaczył.

Andrzej Duda: Uniknąć nowych podziałów


Prezydent podkreślił, że przywódcy „dbając o dobro społeczeństw, które reprezentują, muszą wznieść się ponad partykularyzmy i odnaleźć w sobie gotowość do okazania solidarności”.

– Celem musi być uniknięcie nowych podziałów: na lepszych i gorszych, na bogatszych i biedniejszych, na zaszczepionych i niezaszczepionych. To jest nasza wspólna walka, która wymaga powrotu do fundamentalnych wartości chrześcijańskich – o których przed chwilą pięknie mówił papież Franciszek – i humanistycznych – oświadczył Duda.

Zobacz także: Andrzej Duda po spotkaniu z Joem Bidenem. „Mogę państwu zdradzić…”

źródło:
Zobacz więcej