SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

„Namioty” na leśnych krzewach. Przypominają pajęczyny. Jak powstały?

„Namioty” na krzewach (fot. Shutterstock/Svetlana Mahovskaya)
„Namioty” na krzewach (fot. Shutterstock/Svetlana Mahovskaya)

Interesujące zjawisko można zaobserowować na przydrożnych czy rosnących na skraju lasu krzewach. Całe rośliny są pokryte substancją przypominającą płachty pajęczyny. Jak się okazuje, nie jest to praca pająków, a oprzęd gąsienic niepozornego motyla namiotnika.

Naukowcy alarmują: Im więcej saren, tym więcej kleszczy

Im więcej saren, tym więcej jest też kleszczy. Sarny leśne mogą przenosić i żywić na sobie do pięciu razy więcej kleszczy, niż sarny polne – ...

zobacz więcej

Jak informują Lasy Państwowe, wraz z początkiem wiosny gąsienice wychodzą z zimowych kryjówek, aby rozpocząć intensywne żerowanie. Wygryzają się w pąki drzew i blaszki młodych liści.

„Ich żerowanie trwa przez cały okres kwitnienia krzewów, gdy wierzchołek jednego pędu zostanie dokładnie objedzony, gąsienice przenoszą się na następny, w tym samym czasie pokrywając je luźnym oprzędem. W miarę wzrostu gąsienic zwiększa się ich zapotrzebowanie na pokarm, a tym samym i tempo objadania pędów” – piszą na swojej stronie Lasy Państwowe.

Kiedy gąsienice kończą objadanie się liśćmi na początku czerwca, zaczynają tworzyć wokół pędów gęste, pajęczynowate oploty, pod którymi ukrywają się podczas ostatniej fazy rozwoju, czyli tworzenia kokonów i przepoczwarzania się.

Gąsienice namiotników można spotkać m.in. na trzmielinach i kruszynach. Mogą spowodować tzw. gołożer, czyli ogołocić krzewy ze wszystkich liści.

Czytaj także: Lasy Państwowe: Ten owad może być postrzegany jako tępiciel innych szkodników

źródło:
Zobacz więcej