SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Niedzielski: Resort przygotowuje się na scenariusz kolejnej fali epidemii

Resort przygotowuje przede wszystkim sieć szpitali (fot. Omar Marques/Anadolu Agency via Getty Images)
Resort przygotowuje przede wszystkim sieć szpitali (fot. Omar Marques/Anadolu Agency via Getty Images)

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się na scenariusz pojawienia się jesienią kolejnej fali epidemii, choć takie prawdopodobieństwo nie jest zbyt wysokie – powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister zdrowa Adam Niedzielski. Zaznaczył, że prawdopodobieństwo czwaretj fali jest niewielkie.

Szczepienia na COVID-19 w Polsce. „Tempo jest niezłe, ale nie oszałamiające”

Obecne tempo szczepień jest niezłe, ale nie jest oszałamiające. W pełni zaszczepionych jest ok. 26–27 proc. Polaków i powoli jest coraz mniej osób...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– My w Ministerstwie Zdrowia przygotowujemy się na jesień. Mamy oczywiście brany pod uwagę wariant, kiedy pojawi się kolejna fala, ale ja absolutnie nie chcę tutaj nikogo straszyć i przesądzać, że się pojawi, bo tego prawdopodobieństwa nie oceniamy zbyt wysoko. Natomiast my musimy się przygotować logistycznie – powiedział.

Zaznaczył, że resort przygotowuje przede wszystkim sieć szpitali. To rozwiązanie już się sprawdziło – przypomniał.

– Teraz sobie określamy pewną minimalną wielkość tej infrastruktury, która będzie przeznaczona na walkę z covidem. Tutaj każdy wojewoda stworzył plan, który jest przygotowaniem na jesień – zapewnił.

W tym tygodniu kolejne dostawy szczepionek przeciw COVID-19

W tym tygodniu planowana jest dostawa do Polski m.in. 2,15 mln szczepionek przeciw COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, 267 tys. od firmy Moderna...

zobacz więcej

Równocześnie wspomniał o laboratoriach, które są przygotowywane pod kątem tego, by sekwencjonować jak najwięcej genomu wirusa, czyli „byśmy mieli zdolność identyfikowania, z jakimi mutacjami mamy do czynienia".

Przegląd rezerw


Dodatkowo, jak podał dalej, resort dokonuje przeglądu rezerw państwowych: materiałów, w które trzeba zaopatrywać podmioty lecznicze, jak i leków stosowanych w pandemii.

– Na koniec monitorujemy, co z kwestią kolejnej dawki szczepienia, ale tutaj na razie nie mamy twardych argumentów, które by mówiły, że jest (taka – red.) konieczność na jesień – powiedział.

Zobacz także:Jesteśmy blisko odporności populacyjnej”. Niedzielski podał odsetek osób z przeciwciałami 

Zapytany o to, czy resort bierze pod uwagę przeprowadzenie testów diagnostycznych np. u dzieci przed powrotem do szkół czy studentów na uczelnie, odpowiedział: „jak najbardziej”. Zauważył też, że skala badań służących wykrywaniu wirusa SARS–CoV–2 jest zdecydowanie większa niż na początku epidemii.

źródło:

Zobacz więcej