RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybuch na budowie nowej Zakopianki. Trwa naprawa gazociągu

Naprawa gazociągu na budowie nowej zakopianki (fot. Shutterstock/Daniel Jedzura, zdjęcie ilustracyjne)
Naprawa gazociągu na budowie nowej zakopianki (fot. Shutterstock/Daniel Jedzura, zdjęcie ilustracyjne)

Trwa naprawa gazociągu na budowie nowej Zakopianki. – Dzisiaj komisja będzie wyjaśniała, dlaczego doszło do jego uszkodzenia. Z moich informacji wynika, że do godzin przedpołudniowych służby gazownicze mają przywrócić normalne ciśnienie gazu – powiedział starosta nowotarski Krzysztof Faber.

Eksplozja w pobliżu zakopianki. Koparka uszkodziła gazociąg

Na budowie zakopianki Klikuszowa - Rdzawka doszło do rozszczelnienia głównego gazociągu. Z tego powodu droga na tym odcinku zamknięta została dla...

zobacz więcej

Mieszkańcy Nowego Targu mają gaz, pozbawiona dostaw może być część mieszkańców Zakopanego.

– Naprawa gazociągu trwa. W tej chwili rura jest spawana. Później trzeba będzie wypompować wodę, która pozostała w rowach po akcji ratunkowej straży pożarnej. Po naprawie instalacja zostanie odpowietrzona i sukcesywnie będzie napełniana gazem – poinformowała rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut.

Jak wyjaśniła, do rozszczelnienia gazociągu biegnącego w stronę Zakopanego doszło w poniedziałek po godz. 19 na budowie odcinka Klikuszowa-Rdzawka na drodze serwisowej.

– Pracowała tam maszyna do stabilizacji podłoża, która miesza grunt z cementem. Zgodnie z mapami geodezyjnymi, którą mamy, rura gazowa miała przebiegać w innym miejscu – około pięciu metrów dalej. Okazało się, że jest w innym miejscu. Do rozszczelnienia rury doszło prawdopodobnie wskutek drgań, które występują podczas prac stabilizarki – mówiła Mikrut.

Pożar w Arizonie nadal się rozprzestrzenia. Zarządzono kolejne ewakuacje

Służby zarządziły kolejną ewakuację kilku obszarów w stanie Arizona z powodu pożaru lasów, który wybuchł 4 czerwca. Rozprzestrzeniający się ogień...

zobacz więcej

Rzeczniczka GDDKiA dodała, że zdarzenie to nie wpłynie na tempo inwestycji.

Na miejsce wezwano straż pożarną. Operator maszyny został przewieziony do szpitala na obserwację, ale nic mu się nie stało. Przyczyny zdarzenia bada policja. Przez kilka godzin Zakopianka na odcinku Klikuszowa-Rdzawka była zamknięta dla ruchu, przywrócono go ok. g. 22.

Budowa odcinka nowej zakopianki


Odcinek nowej zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu jest budowany od czerwca zeszłego roku. Droga ma powstać do 2023 r. Koszt inwestycji wyniesie ponad 880 mln 100 tys. zł.

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga o długości 16 km 136 m, z czterema węzłami drogowymi na wysokości Obidowej, Klikuszowej, Nowego Targu - Zachód i Południe. Będzie to ostatni odcinek dwupasmowej drogi z Krakowa w kierunku Tatr. Aktualnie w budowie jest odcinek tunelowy ze Skomielnej Białej do Naprawy oraz jedna jezdnia na odcinku Naprawa - Lubień.

Czytaj także: Wielka ewakuacja w USA. Płonie fabryka chemikaliów [WIDEO]

 

źródło:

Zobacz więcej