SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Sprawca dewastacji kościoła w Lublińcu odpowie przed sądem. Jest akt oskarżenia

Mężczyzna namalował na ścianie symbole mniejszości seksualnych (fot. Shutterstock/Lasse Ansaharju)
Mężczyzna namalował na ścianie symbole mniejszości seksualnych (fot. Shutterstock/Lasse Ansaharju)

O uszkodzenie elewacji zabytkowego kościoła pw. św. Mikołaja w Lublińcu oraz obrazę uczuć religijnych oskarżyła prokuratura 23–letniego Adama G., który w styczniu miał namalować na ścianie obiektu symbole mniejszości seksualnych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Wyniosła z laboratorium wirusy choroby Newcastle. Włożyła je do lodówki

Pracownica państwowego instytutu biotechnologii w Kijowie wyniosła z laboratorium fiolki z wirusami choroby Newcastle (znanej też jako pomór...

zobacz więcej

Informację o skierowaniu aktu oskarżenia w tej sprawie przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. Śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Lublińcu, sprawą zajmie się tamtejszy sąd.

– W toku postępowania ustalono, że w okresie od 5 do 6 stycznia 2021 r. doszło do uszkodzenia elewacji zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja w Lublińcu, czym spowodowano straty w wysokości około 1200 zł. Sprawca na ścianie budynku namalował czarną farbą symbole mniejszości seksualnych – przekazał prok. Ozimek.

Na elewacji kościoła namalowano po dwa połączone z sobą astronomiczne symbole Marsa i Wenus, używane także jako symbole płci.

Jak opisywał prok. Ozimek, tamtej nocy lublinieccy policjanci zauważyli i zatrzymali w okolicach kościoła mężczyznę, który trzymał w ręce jakiś przedmiot. Miał przy sobie butelkę z zawartością czarnej cieczy oraz stwierdzono, a jego dłonie były ubrudzone czarną farbą.

Zuchwałe porwania chrześcijan w Nigerii. Wśród ofiar zakonnica

Niezidentyfikowani napastnicy porwali w niedzielę rano siostrę zakonną w miejscowości Dim na Nume Isu na terenie samorządu lokalnego Nwangele w...

zobacz więcej

– W śledztwie prokurator przedstawił Adamowi G. zarzut popełnienia przestępstwa z art. 108 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, polegający na uszkodzeniu zabytkowego kościoła oraz przestępstwa obrazy uczuć religijnych, poprzez znieważenie miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych – powiedział prokurator.

– Adam G. nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu, lecz nie potrafił w sposób logiczny wyjaśnić powodu obecności w okolicach kościoła i faktu ubrudzenia rąk farbą – dodał.

Według ustaleń śledztwa 13 grudnia 2020 r. Adam G. wspólnie z 30–letnim Andrzejem B. dokonał także zniszczenia drzwi do toalety miejskiej, powodując straty w wysokości 4,6 tys. zł na szkodę samorządu Lublińca. Przesłuchany pod zarzutem zniszczenia mienia Andrzej B. przyznał się do tego przestępstwa.

Wyjaśnił, że czynu dopuścił się wspólnie z Adamem G., lecz ten do popełnienia czynu się nie przyznaje.

Pożar w Arizonie nadal się rozprzestrzenia. Zarządzono kolejne ewakuacje

Służby zarządziły kolejną ewakuację kilku obszarów w stanie Arizona z powodu pożaru lasów, który wybuchł 4 czerwca. Rozprzestrzeniający się ogień...

zobacz więcej

Wobec podejrzanego Adama G. prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Mężczyzna nie był wcześniej karany, z kolei Andrzej B. był w przeszłości karany za pobicie i przywłaszczenie mienia.

Zniszczenie lub uszkodzenie zabytku jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do 2 lat. Za zniszczenie mienia grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Zobacz także: Nastolatka zginęła rażona piorunem 

źródło:

Zobacz więcej