RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ocenili Tuska. Sprawdź wyniki nowego sondażu

Jest miejsce dla byłego premiera w polskiej polityce? (fot.  Leon Neal/Getty Images)
Jest miejsce dla byłego premiera w polskiej polityce? (fot. Leon Neal/Getty Images)

Najwięcej badanych jest zdania, że ewentualny powrót Donalda Tuska do polskiej polityki nie wydobędzie Koalicji Obywatelskiej z kryzysu – wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.

Nowy sondaż o Tusku. Zaskakujące wyniki badania

Polacy nie chcą powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki i nie widzą w nim przyszłego lidera opozycji – wynika z nowego sondażu Instytutu...

zobacz więcej

Od kilku tygodni w mediach mówi się o możliwym powrocie byłego premiera Donalda Tuska do polskiej polityki. Sam Tusk w wywiadzie dla TVN tych spekulacji nie przerwał.

Powiedział, że „mentalnie, emocjonalnie, życiowo” jest gotów podjąć każdą decyzję, „żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw”. Dodał, że nie chodzi o spełnienie jakiejś ambicji personalnej, ale celu, jakim jest przywrócenia ładu demokratycznego w Polsce”.

Pytany, czy jest plan przejęcia przez niego przywództwa w PO, powiedział, że jest gotów zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii. Według niego PO „jako partia odpowiedzialnego centrum” jest absolutnie niezbędna, „jeśli myślimy o wygranej w najbliższych wyborach parlamentarnych”.

W poniedziałek 14 czerwca były premier spotkał się w Sopocie z aktualnym szefem Platformy Borysem Budką. Politycy rozmawiali o przyszłości partii i o roli Tuska.

Nitras: Troszkę się uśmiechnąłem, jak słuchałem Tuska

Ja się troszeczkę uśmiechnąłem, jak słuchałem słów Donalda Tuska o flaucie (żeglarskie określenie bezwietrznej pogody – red.) – powiedział poseł PO...

zobacz więcej

Sondaż. Donald Tusk pomoże KO?


O to, czy powrót Tuska do polityki może wydobyć KO z kryzysu, zostali zapytani uczestnicy sondażu przeprowadzonego przez IBRiS. Badanie na próbie 1000 osób przeprowadzono 11 czerwca.

Najwięcej, bo aż 42,5 proc. badanych, jest zdania, że Tusk Koalicji pomóc nie zdoła. 34,9 proc. stwierdziło, że ewentualny powrót Tuska przyczyni się do wzrostu poparcia dla KO. 22,7 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Jak podaje rozgłośnia, wśród wyborców konkretnych partii, którzy wierzą w pozytywny „wpływ powrotu Tuska na sondaże KO, największy odsetek jest wśród wyborców Lewicy”. „Wśród osób, które zagłosowały na lewicową koalicję w 2019 roku, aż 66 proc. sądzi, że powrót Tuska poprawi notowania KO.

Nieco niższy wynik odnotowano wśród wyborców KO z 2019 roku – 65 proc. Najbardziej sceptyczni są zwolennicy PiS i Konfederacji – po 20 proc. pozytywnych wskazań” – podano.

Jeśli chodzi o aktualnych zwolenników opozycji to 53 proc. z nich uważa, że powrót Tuska poprawi notowania KO, odpowiedź „nie” wybrało 36 proc., a „nie wiem” – 12 proc. Z kolei wśród sympatyków Zjednoczonej Prawicy 19 proc. uważa, że Tusk poprawi notowania KO, 71 proc. stwierdziło, że nie, a 10 proc. nie ma zdania na ten temat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej