SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Roboty wielkości bakterii rozkładają mikroplastik

Wynalazek ma pomóc w walce z zanieczyszczeniem (fot. Shutterstock/Konstantin Kolosov)
Wynalazek ma pomóc w walce z zanieczyszczeniem (fot. Shutterstock/Konstantin Kolosov)

Naukowcy opracowali mikroroboty wielkości bakterii, które niszczą drobiny z tworzyw sztucznych. Urządzenia mogą pływać, przyczepiać się do mikroplastiku i rozkładać go na części.

Paliwo do odrzutowców z plastikowych śmieci

Nowa metoda pozwala w prosty sposób przetworzyć plastikowe odpady w paliwo odrzutowe i inne cenne substancje. Zajmuje to godzinę.

zobacz więcej

Badacze od dawna szukali sposobu na usuwanie mikroplastiku ze środowiska, problem stanowiło jednak zasilanie mikromaszyn i dotarcie do cząsteczek.

Naukowcy z Uniwersytetu Chemii i Technologii w Pradze chcieli stworzyć napędzany światłem słonecznym katalizator, który porusza się w kierunku mikrodrobin plastiku, przyczepia się do nich i demontuje.

Aby przekształcić materiał katalityczny w mikroroboty zasilane energią słoneczną, naukowcy stworzyli cząstki wanadanu bizmutu w kształcie gwiazdy i pokryli je magnetycznym tlenkiem żelaza.

Dzięki wbudowanym właściwościom fotokatalitycznym i magnetycznym te maleńkie urządzenia mogą płynąć labiryntem kanałów i wchodzić w interakcje z kawałkami plastiku na swojej drodze. Możliwe jest nawet precyzyjne sterowanie urządzeniami za pomocą pola magnetycznego wewnątrz kanałów.

Zobacz także: Mikroplastiki to siedlisko patogenów 


Naukowcy dostrzegli, że pod wpływem światła mikroroboty podążały w kierunku czterech popularnych rodzajów plastiku.

Następnie, tworzywa i znajdujące się na nich urządzenia, które były zanurzone w rozczynie wody utlenionej, naświetlano przez siedem dni. Z obserwacji wynika, że w tym czasie waga plastiku spadła o 3 proc., a jego powierzchnia zmieniła się z gładkiej w porowatą. W rozczynie znaleziono molekuły tworzywa.

Uczeni twierdzą, że ich odkrycie pomoże w wyłapywaniu i rozkładzie mikroplastiku w trudno dostępnych miejscach.

Przeczytaj też: Mikroplastik w rybach już od lat 50-tych. Badania naukowców

źródło:
Zobacz więcej