RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier zwrócił się do marszałek Witek o zwołanie posiedzenia ws. cyberataków

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do marszałek Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia Sejmu w trybie niejawnym, by przedstawić skalę ataków cybernetycznych, które dotknęły Polskę – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Wyraził nadzieję, że odbędzie się ono w tym tygodniu.

Walka z cyberprzestępczością. „MON zrobił bardzo wiele”

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział, że resort zrobił bardzo wiele, jeśli chodzi o obronność dotyczącą cyberprzestrzeni....

zobacz więcej

Rzecznik rządu w Polsat News został zapytany w kontekście ataku hakerskiego na skrzynkę mailową i media społecznościowe szefa KPRM Michała Dworczyka i jego żony, czy premier martwi się tym, co dzieje się w kwestii cyberataków.

– Skala ataków jest bardzo poważna i warto wspomnieć o tym, że pan premier Mateusz Morawiecki wczoraj wieczorem zwrócił się do pani marszałek Sejmu o zwołanie posiedzenia Sejmu w trybie niejawnym, aby przedstawić skalę szerokich ataków cybernetycznych, które dotknęły Polskę – poinformował Müller.

Zaznaczył, że nie może przekazać więcej szczegółów. – Ale chcemy zaprezentować taką informację na posiedzeniu Sejmu w trybie niejawnym – dodał.

Czytaj także: Rosyjski atak hakerski na konto Dworczyka? Komentarz białoruskiego opozycjonisty

Skala ataków jest duża


Pytany, czy to premier lub szef MSWiA Mariusz Kamiński będzie tę informację przedstawiać, odpowiedział, że będą wyznaczone osoby, które omówią szczegółowo wyznaczone obszary.

– Myślę, że warto, żeby posłowie poznali te informacje, które w tej chwili mają charakter poufny bądź tajny, jak najszybciej. W związku z tym mam nadzieję, że będzie to możliwe w tym tygodniu – przekazał rzecznik rządu.

Rosyjski atak? Dziennikarze wyjaśniają, a Onet oskarża – potem zmienia tytuł

Gdy na facebookowym profilu żony szefa KPRM Michała Dworczyka pojawiły się niepokojące informacje, dziennikarze zaczęli sprawdzać źródła i ustalać...

zobacz więcej

Müller potwierdził, że skala ataków jest duża. – Jest to duża skala, która nie ogranicza się, tak jak niektórzy oponenci nasi by chcieli, tylko do jednej osoby, lecz dotyczy wielu osób – dodał rzecznik rządu.

Dopytywany, czy dotyczy to skrzynek mailowych, telefonów, odpowiedział, że chodzi o skrzynki mailowe.

Atak hakerski na mail Dworczyka


Dworczyk w ubiegłym tygodniu oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę e-mail i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe.

Podkreślił jednocześnie, że „w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny”. Dworczyk ocenił, że „z całą pewnością można stwierdzić, iż celem tego typu cyberataków jest dezinformacja i w związku z tym właściwe służby specjalne RP prowadzą wszelkie niezbędne działania wyjaśniające”.

Czytaj także: Nowe informacje ws. cyberataku na szefa KPRM. Postępowanie poprowadzi ABW
 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej