RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skandal na wiecu w Dobczycach. Zaskakujący komentarz posła Platformy

Grupa przedszkolaków – bez zgody i wiedzy rodziców – wzięła udział w politycznym wydarzeniu w Dobczycach „Tour de Konstytucja”. – Mówienie o konstytucji i państwie, prawach i obowiązkach jest naturalną rzeczą i nie widzę potrzeby, by rodzice wyrażali specjalną zgodę na edukację w zakresie konstytucji – ocenił w programie „#Jedziemy” poseł KO Robert Kropiwnicki.

Przedszkolaki musiały słuchać pogróżek wobec prezydenta. Szef MEiN: Natychmiast interweniuję

– To obrzydliwy skandal, który będę wyjaśniał. Natychmiast zainterweniuję. Tak minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zareagował na...

zobacz więcej

Kilka dni temu w Dobczycach odbył się wiec „Tour de Konstytucja”. To cykl spotkań w całym kraju, w których biorą udział m.in. prawnicy i artyści, zaś akcji patronuje Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

W wydarzeniu tym udział wzięły kilkuletnie dzieci z pobliskiej szkoły. Na nagraniach widać przemawiającego sędziego Waldemara Żurka, który mówi nie tylko o konstytucji, ale także o sytuacji Polski w Europie. Na plac wchodzi grupa przedszkolaków z opiekunkami. Dzieci i przedszkolanki witane są gromkimi okrzykami. Dzieci otrzymują chorągiewki, panie z przedszkola – egzemplarze konstytucji. Dzieci zachęcane są do skandowanie „konstytucja!”.

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak komentowała, że prowadzenie spotkań politycznych z udziałem dzieci jest oburzające i bulwersujące. Jak mówiła, dzieci zostały zaprowadzone na to wydarzenie bez wiedzy i zgody rodziców. Nowak zapowiedziała, że nauczyciele, którzy zaprowadzili na spotkanie dzieci oraz dyrektor, który wydał na to zgodę, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

– Wykorzystywanie dzieci do spraw politycznych jest haniebne. Jeżeli dorośli w ten sposób posługują się nieświadomymi dziećmi, to bardzo źle o nich świadczy. Moim zdaniem jest to przestępstwo wobec bezpieczeństwa dzieci – uważa kurator.

– To jest skandal. Natychmiast zainterweniuję. To obrzydliwy skandal, który będę wyjaśniał. Użyję wszystkich narzędzi, które ma do swojej dyspozycji minister edukacji i nauki. Kurator oświaty natychmiast będzie podejmował czynności w tej sprawie – komentował szef resortu edukacji Przemysław Czarnek.

Wywiad sędziego Żurka dla „GW”. Rzecznik dyscyplinarny bada czy uchybił godności sędziego

Rzecznik dyscyplinarny sędziów podjął czynności wyjaśniające w związku z wywiadem, który krakowski sędzia Waldemar Żurek udzielił w styczniu...

zobacz więcej

Poseł PO: To naturalne, że robią to prokuratorzy i sędziowie


O komentarz do zdarzenia w Dobczycach pytany był w TVP Info poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki. Zapytany, czy dzieci z przedszkola powinny brać udział w takim przedsięwzięciu odparł, że „edukacja obywatelska powinna się rozpoczynać jak najwcześniej”.

– Mówienie o konstytucji i państwie, prawach i obowiązkach jest naturalną rzeczą i nie widzę potrzeby, by rodzice wyrażali specjalną zgodę na edukację w zakresie konstytucji, bo takiej zgody nie wyrażają na naukę historii czy matematyki. To jest wiedza obywatelska i to, że robią to wykwalifikowani prokuratorzy i sędziowie, jest absolutnie naturalne – skomentował poseł.

W ocenie parlamentarzysty robienie afery z tego tematu „to szukanie igły w stogu siana”. – Próbujecie do tego dorysować wielką politykę. To są działania propaństwowe, proobywatelskie, prokonstytucyjne – zapewniał.

Odnosząc się do nagrania, na którym jeden z biorących udział w akcji mówi o LGBT i tożsamości płciowej, Kropiwnicki stwierdził, że mówienie o równości „nie jest niczym złym, a jest wręcz potrzebne, żeby uświadamiać wszystkich od najmłodszego, że każdy bez względu na to, jak się czuje, ma takie same prawa”.

– Te dzieci nie były na jakimś specjalnym szkoleniu dla dzieci, tylko uczestniczyły w wydarzeniu społecznym, to kwestia edukacji i wytłumaczenia, jeżeli dzieci będą miały dodatkowe pytania – stwierdził polityk PO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej