SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Które kobiety będą miały komplikacje w ciąży? Naukowcy już wiedzą

Najnowsze badania na temat komplikacji w czasie ciąży (fot. Shutterstock/EmiliaUngur)
Najnowsze badania na temat komplikacji w czasie ciąży (fot. Shutterstock/EmiliaUngur)

Kobiety, u których w czasie ciąży rozwiną się potencjalnie zagrażające życiu zaburzenia, można teraz zidentyfikować na bardzo wczesnym jej etapie. Wszystko dzięki badaniom poziomu hormonów w łożysku. O nowych wnioskach z badań można przeczytać na łamach „Nature Communications Biology”.

Z RNA na DNA? To może pomóc lepiej zrozumieć działanie nowotworów

Nowe odkrycie pokazuje, że komórki ssaków mogą przepisywać informację genetyczną także w odwrotnym kierunku niż zazwyczaj – z RNA na DNA. Odkrycie,...

zobacz więcej

Zaburzenia ciąży dotykają około jednej na dziesięć kobiet. Diagnozuje się je najczęściej w drugim i trzecim trymestrze, kiedy z dość dużym prawdopodobieństwem wywarły już niekorzystny wpływ na zdrowie płodu lub ciężarnej.

Wśród najpowszechniejszych znajdują się m.in. hipotrofia płodu lub jego nadmierny rozrost, cukrzyca ciążowa i stan przedrzucawkowy. Wiele z tych komplikacji prowadzi do trudnych porodów, z większą liczbą interwencji medycznych lub problemów zdrowotnych dziecka w całym późniejszym życiu (cukrzyca, problemy z sercem, otyłość).

Czytaj także: To „czarne skrzynki” ciąży. Wstępne wyniki badań ciężarnych szczepionych na COVID-19

Które kobiety będą miały poważne komplikacje w ciąży?


Obecne metody diagnozowania zaburzeń ciąży nie są wystarczająco czułe ani wiarygodne, aby zidentyfikować wszystkie ciąże zagrożone. Teraz naukowcy znaleźli na to sposób: badając już na wczesnym etapie ciąży poziom hormonów w łożysku są w stanie przewidzieć, które kobiety będą miały poważne komplikacje w kolejnych miesiącach.

„Kobiece ciało jest niezwykłe: od momentu poczęcia musi zmienić prawie każdy układ narządów, aby płód mógł się rozwijać. Płód potrzebuje również składników odżywczych i tlenu, więc zmienia się metabolizm matki i jej układ naczyniowy, aby mu je zapewnić” – tłumaczy dr Amanda N. Sferruzzi-Perri z University of Cambridge, główna autorka publikacji. Jak dodaje, wiadomo, że to łożysko odpowiada za wiele zmian w ciele kobiety podczas ciąży. Nowe ustalenia jej zespołu dowiodły, że da się tę wiedzę wykorzystać w określeniu, które panie doświadczą powikłań ciążowych.

Jego niedobór może zagrażać życiu. Szczególnie ważny jest u chorych na COVID–19

Pandemia COVID–19 wywróciła świat medycyny do góry nogami. Naukowcy od wielu miesięcy próbują zminimalizować czynniki ryzyka niekontrolowanego...

zobacz więcej

„Odkryliśmy, że biomarkery hormonalne łożyska są obecne już od pierwszego trymestru, podczas gdy zwykle powikłania ciążowe diagnozuje się dopiero w drugim lub trzecim trymestrze, gdy zaburzenia mogły już mieć poważne konsekwencje dla zdrowia matki i rozwijającego się płodu - mówi badaczka.

„Jest to bardzo ważne odkrycie, biorąc pod uwagę, że zaburzenia ciąży dotykają około jednej na dziesięć kobiet i często są diagnozowane zbyt późno” – dodaje.

Łożysko to złożony organ biologiczny. Tworzy się po zapłodnieniu z kosmówki (jednej z błon płodowych) i śluzówki macicy. Jest „wczepione” w ścianę macicy i umożliwia przepływ składników odżywczych i tlenu od matki do dziecka oraz usuwa produkty przemiany materii płodu. Produkuje także własne hormony.

Badanie łożyska


Mimo swojego znaczenia łożysko nie jest bardzo dobrze poznanym narządem; trudno je badać bez ryzyka uszkodzenia płodu. Wiadomo jednak, że jego prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na przebieg ciąży oraz zdrowie matki i dziecka przez całe późniejsze życie.

Korzystając z modeli mysich, zespół dr Sferruzzi-Perri przyjrzał się białkom wytwarzanym przez łożysko i porównał je z próbkami krwi od kobiet, których ciąże przebiegały bez powikłań, i takich, u których rozwinęła się cukrzyca ciążowa. Następnie naukowcy stworzyli kompleksową mapę łożyska, uwzględniając w niej wszystkie produkowane przez ten narząd białka.

Czytaj także: Lekarze to przeoczyli. Kobieta urodziła dwoje dzieci więcej

Owoce mogą obniżać ryzyko cukrzycy typu 2. Zaskakujące badanie

Codzienne spożywanie co najmniej dwóch porcji owoców (ale nie soków owocowych) wiąże się z mniejszym o 36 proc. ryzykiem rozwinięcia się cukrzycy...

zobacz więcej

W ostatnim etapie eksperymentu porównano mysią mapę białek hormonalnych łożyska z danymi pozyskanymi z badań nad łożyskiem ludzkim oraz wynikami ciąż. Okazało się, że wiele elementów biologicznych nakłada się na siebie.

„Odkryliśmy, że około jedna trzecia zidentyfikowanych przez nas hormonów była inna u kobiet z ciążami powikłanymi - opowiada dr Sferruzzi-Perri.

„Przy okazji sprawdzania, czy te konkretne hormony łożyskowe będą miały jakąś wartość kliniczną, odkryliśmy, że ich nieprawidłowe poziomy są obecne we krwi matek już w pierwszym trymestrze, czyli przed 12. tygodniem ciąży. A normalnie np. cukrzyca ciążowa diagnozowana jest dopiero w 24.-28. tygodniu” – dodaje.

„Zidentyfikowaliśmy również kilka specyficznych czynników transkrypcyjnych (białek w komórce, które włączają lub wyłączają geny), które prawdopodobnie regulują produkcję hormonów łożyskowych, co ma ważne implikacje dla zrozumienia, w jaki sposób możemy poprawić wyniki ciąży” – mówi badaczka.

Cukrzyca ciążowa może zostać wcześniej odkryta


„Cukrzyca ciężarnych to powikłanie skutkujące przyspieszonym wzrostem dziecka i komplikacjami w czasie porodu. Niestety u dużej grupy pań rozpoznaje się ją dopiero ok. 28 tygodnia. Ten nowy test może być w stanie wykryć cukrzycę ciążową na dużo wcześniejszym etapie, zapewniając możliwości jej powstrzymania lub chociażby lepszego zadbania o narażone na nią matki i dzieci, co uchroni je przed poważnymi powikłaniami” – powiedziała dr Claire Meek, ekspertka z dziedziny diabetologii szpitala Addenbrooke w Cambridge.

Czytaj także: COVID-19 a ryzyko dla kobiet w ciąży – niepokojące wyniki nowych badań

 

źródło:

Zobacz więcej