RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Spotkanie Biden-Erdogan. „Poprawa relacji jest możliwa”

Joe Biden i Recep Tayyip Erdogan spotkali się na marginesie szczytu NATO w Brukseli (fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS)
Joe Biden i Recep Tayyip Erdogan spotkali się na marginesie szczytu NATO w Brukseli (fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS)

Prezydent USA Joe Biden oświadczył po spotkaniu z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, że wierzy w osiągnięcie postępów w relacjach z Ankarą. Obaj przywódcy spotkali się na marginesie szczytu NATO w Brukseli.

Biden wyjaśnił cel spotkania z Putinem. Wspomniał o „świętym zobowiązaniu”

Nie dążymy do konfliktu z Rosją – zadeklarował prezydent USA Joe Biden w poniedziałek wieczorem, na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu...

zobacz więcej

– To było dobre i owocne spotkanie – podkreślił Joe Biden, który jeszcze niedawno, podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA, publicznie nazywał Erdogana autokratą.

Prezydent USA dodał, że szczegółowo omówił z tureckim przywódcą szereg tematów. – Nasze zespoły będą kontynuować te rozmowy i jestem przekonany, że osiągniemy istotne postępy – stwierdził.

Spór o rosyjskie rakiety S-400


Biden nie podał żadnych bliższych informacji. Wiadomo jednak, że jedną z głównych przyczyn napięć w relacjach amerykańsko-tureckich jest zakup przez Ankarę rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400, mimo zdecydowanego sprzeciwu USA i NATO.

Recep Tayyip Erdogan ocenił swoje pierwsze spotkanie z prezydentem Bidenem jako „bardzo konstruktywne i szczere”. Zapewnił, że żaden problem w relacjach między Turcją a USA „nie jest nie do pokonania”.

Jednocześnie powtórzył, że Ankara oczekuje od partnerów z NATO większego wsparcia w walce z terroryzmem. Turcja krytykujeJoe Biden za wspieranie kurdyjskich milicji w Syrii – Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za syryjskie skrzydło separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), ugrupowania znajdującego się między innymi w Turcji, USA i Unii Europejskiej na liście organizacji terrorystycznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej