RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Grzegorz, dziękujemy!”. Słowacy w euforii po zwycięstwie

Milan Skriniar poprowadził Słowaków do zwycięstwa (fot. Getty Images)
Milan Skriniar poprowadził Słowaków do zwycięstwa (fot. Getty Images)

Dramat jednych, euforia wśród drugich. Słowacy nie zagrali wybitnie, ale skutecznie zmuszali nas do błędów. Samobój, zgubione krycie, czerwona kartka… Pomogliśmy im jak mogliśmy. Nic dziwnego, że jeden z tamtejszych portali po meczu… podziękował Grzegorzowi Krychowiakowi, który w drugiej połowie wyleciał z boiska.

Utracone nadzieje. Piłkarska katastrofa po polsku [OCENY]

Nie ma co lukrować rzeczywistości, nie ma co zaklinać losu: zagraliśmy fatalnie, przegraliśmy zasłużenie, a na piękne słowa Paulo Sousy nikt już...

zobacz więcej

Wszystko poszło nie tak. Mecz ze Słowacją miał być tylko przetarciem przed poważniejszymi wyzwaniami: sobotnim starciu z Hiszpanią i kończącym grupową rywalizację meczu ze Szwedami. Zastanawialiśmy się, czy punkt ze Szwecją wystarczy do awansu – bo że naszych południowych sąsiadów ogramy wydawało się niemal pewne. Obliczenia, analizy, na kogo lepiej trafić, gdzie grać, co robić dalej…


Zapomnijmy o tym wszystkim. Poniedziałkowa porażka właściwie odziera nas z nadziei. Triumfują za to Słowacy, którzy – pomimo słabej gry – mają spore szanse na awans do 1/8 finału.


– Nie potrafię nawet opisać, jakie to uczucie. Niewielu wierzyło, że możemy dziś wygrać, ale daliśmy z siebie wszystko – mówił po meczu rozentuzjazmowany Marek Hamsik. – Wykluczenie Krychowiaka na pewno nam pomogło, ale i tak wspaniale wejść na Euro w tym stylu.


– Zależy mi na tym, żeby dowodzić przede wszystkim defensywą, ale gdy udaje się ustrzelić coś z przodu, cieszę się tym bardziej – mówił z kolei bohater Słowaków, Milan Skriniar. – Czuję radość i dumę, że wygraliśmy. Pokazaliśmy, że jeśli każdy będzie walczył dla drużyny, spotkają nas dobre rzeczy.

(fot. takurcitee.sk)
(fot. takurcitee.sk)

„Grzegorz, dziękujemy!” – czytamy na portalu Takurcitee. Pełno tam zachwytów nad grą Skriniara, Hamsika i trafieniem Maka, który w dziecinny sposób minął w narożniku boiska Bartosza Bereszyńskiego i Kamila Jóźwiaka, po czym strzałem w krótki słupek zaskoczył Wojciecha Szczęsnego.

Jak reagowały media?


sport.cz (Czechy): „Sensacja! Słowacy uporali się z faworytem, potwierdzając, że zespół cały czas robi postęp.”

BBC (Wielka Brytania): „Słowacja zaszokowała całą Europę, pokonując grającą w osłabieniu Polskę. Świetny strzał Skriniara po rzucie rożnym zapewnił 36. drużynie świata bezcenne zwycięstwo.”

DPA (Niemcy): „Robert Lewandowski, najlepszy piłkarz na świecie, po raz kolejny czuje gorzki żal po meczu swojej reprezentacji na wielkim turnieju. Zespół zebrany wokół wielkiej gwiazdy światowego futbolu przegrał ze słowackimi autsajderami i przed meczem z Hiszpanią musi zmierzyć się z olbrzymią presją.”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej